Powiat żywiecki. Znaczący wzrost bezrobocia

Powiat żywiecki. Znaczący wzrost bezrobocia

Pandemia koronawirusa i związane z nią obostrzenia spowodowały znaczące zmiany w gospodarce i na rynku pracy. Niestety w powiecie żywieckim zmiany te związane są ze znaczącym wzrostem bezrobocia.

W grudniu 2020 roku ilość bezrobotnych w powiecie żywieckim wzrosła o 20% w stosunku do grudnia 2019 roku. Niewykluczone, że zjawisko związane jest ze zwolnieniami w branżach, które najdotkliwiej odczuły efekty obostrzeń i zamknięć gospodarki.
Członek Powiatowej Rady Zatrudnienia z ramienia przedsiębiorców – Mirosław Rubiszewski w rozmowie z portalem zaznaczył, że bezrobocie rośnie od kwietnia ubiegłego roku. „Pod koniec roku niestety wzrost bardzo przyspieszył. Urząd Pracy dysponuje dość skromnymi środkami, żeby pomóc przedsiębiorcom. Staramy się mądrze podzielić środki, aby wyhamować ten trend, ale moim zdaniem będzie to bardzo trudne. Wiele firm utrzymuje sztucznie zatrudnienie, żeby nie stracić wiosennej subwencji. W dramatycznej sytuacji jest branża turystyczna i gastronomiczna, bo wsparcie jest zupełnie niewystarczające” – mówi Mirosław Rubiszewski.


W skali województwa śląskiego sytuacja w powiecie żywieckim nie napawa optymizmem i nasz region plasuje się na szarym końcu rankingu. Na 31 grudnia 2020 roku w powiecie żywieckim było 3982 bezrobotnych. Stopa bezrobocia, według danych z 30 listopada 2020 roku, w Polsce wynosi 6,1 procenta, w województwie śląskim 4,8 procenta, natomiast w powiecie żywieckim 7,3 procenta. W niechlubnym rankingu wyprzedzają powiat żywiecki m.in. powiat kłobucki, powiat będziński, Piekary Śląskie, powiat częstochowski oraz Bytom.


Drukuj   E-mail