Biznes

Jedna z żywieckich firm zajmująca się usługami pogrzebowymi zbudowała budynek krematorium przy cmentarzu komunalnym w Żywcu-Zabłociu. Zgodę na budowę otrzymała od Starostwa Powiatowego w Żywcu. 

 Prywatna firma wybudowała filię domu pogrzebowego w Żywcu-Zabłociu obok cmentarza komunalnego przy ul. Prostej. Zgodę na budowę firma uzyskała 5 marca 2021 roku od Starostwa Powiatowego w Żywcu, początkowo miał być to budynek magazynowy. Jednak 14 marca 2022 roku złożony został wniosek o zmianę tego pozwolenia z pomieszczenia magazynowego na krematorium do spalania zwłok zmarłych. Decyzję prawomocną Starostwo wydało 6 lipca br. 

Burmistrz Żywca - Antoni Szlagor jest przeciwny tej decyzji. Rada Miejska nie dopuściła w uchwalonym planie zagospodarowania terenu naszego miasta do budowy krematorium. 15 lipca br. Miasto złożyło wniosek do Starostwa Powiatowego o wznowienie postępowania decyzji z 6 lipca br. Napisany został także wniosek do Wojewody Śląskiego o unieważnienie decyzji Starostwa Powiatowego w Żywcu. 

29 lipca br. zostało wzniowione postępowanie, które ma na celu wyjaśnienie uwag skierowanych do Starostwa przez Urząd Miejski w Żywcu.