Biznes

W ostatnich dniach rolnicy z powiatu żywieckiego otrzymali sprzęt zabezpieczający ich gospodarstwa przed dużymi drapieżnkami. 

Wprawdzie ilość szkód spowodowanych przez drapieżniki znacznie zmalała. Mimo to hodowcy, których gospodarstwa położone są na terenach, gdzie występują duże ssaki drapieżne, takie jak wilk, ryś, czy niedźwiedź, mogą liczyć na nasze wsparcie.

Zakup sprzętu został sfinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Do pszczelarzy trafiło już chociażby 10 zestawów do zabezpieczania pasiek przed niedźwiedziami.

Obecnie Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarski Wodnej podpisują umowy z hodowcami dotyczące przekazania 20 zestawów do ochrony zwierząt gospodarskich przed wilkami. Na zestawy składają się elektryzatory wraz z elementami ogrodzeń, fladry oraz urządzenia do dźwiękowego odstraszania drapieżników.

Zadanie jest realizowane m.in. na terenie powiatu żywieckiego w gminach – Jeleśnia, Koszarawa, Świnna, Radziechowy, Wieprz, Węgierska Górka, Milówka, Rajcza, Ujsoły, Łodygowice, Lipowa, Ślemień, Gilowice, Łękawica.