Rośnie napięcie na linii Ratownicy Medyczni - Starostwo Powiatowe

Rośnie napięcie na linii Ratownicy Medyczni - Starostwo Powiatowe

Przed tygodniem Ratownicy Medyczni zrzeszeni w Związku Zawodowym Pracowników Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Żywcu opublikowali list (dostępny TUTAJ), w którym poinformowali o niepewnej przyszłości żywieckiego Pogotowia Ratunkowego. Do listu odniósł się Starosta Żywiecki Andrzej Kalata, który stwierdził w swojej odpowiedzi (dostępna TUTAJ), że "bardzo krytyczna jest treść i forma tego pisma. Sprawia wrażenie oskarżenia o działalność przestępczą" Starosta określił również informację przekazaną przez ratowników, dotyczącą tajnej prywatyzacji żywieckiego Pogotowia Ratunkowego, jako "bzdurną". Do odpowiedzi Starostwa Powiatowego w Żywcu odnieśli się tym razem Ratownicy, którzy tym razem stwierdzają m.in., że remont starego szpitala byłby działaniem racjonalnym i uzasadnionym oraz wyrażają obawę, że nowy szpital w Żywcu nie będzie w stanie pomieścić wszystkich pacjentów.   

W poście opublikowanym na facebookowym profilu Ratownictwo Medyczne w Żywcu autorzy informują (cytat dosłowny):

http://www.zywiec.powiat.pl/post/odpowiedz-na-list-otwarty-zwiazku-zawodowego-pracownikow-pogotowia-ratunkowego-i-transportu-sanitarnego-w-zywcu,4194.html?fbclid=IwAR3Ac6pVVQuHSeOaX_vHFd9fjXbzhgxlhN8T10Wul2IbKis-sDQ4HOk7e9Y
………. krzywdzące, nieprawdziwe, bzdurne. Jak świat światem, najlepszym sposobem obrony jest atak i tak tą odpowiedź postrzegamy i może trzeba wejść w spór zbiorowy, żeby nasze wątpliwości i obawy rozumiane były nie jako atak właśnie a jako troskę o dalsze losy pogotowia i ratownictwa medycznego na terenie powiatu.
Nasz list dzięki 323 udostępnieniom dotarł do 81 379 myślących i indywidualnie, samodzielnie oceniających te sprawę odbiorców.
Mówi się o tym w sklepach i na ulicach. Komentuje się...
Nie wchodząc w polemikę z autorami odpowiedzi, ale opierając się na powszechnie dostępnych faktach przeczytajcie z jakich środków finansowana jest budowa Nowego Szpitala-
https://www.bgk.pl/aktualnosci/bgk-sfinansuje-budowe-i-wyposazenie-szpitala-w-zywcu-2369/?fbclid=IwAR2B3F3tyXwnvu6szu9sbzh33svX5THDlzkArvrQ0fm7pvWbhesWygrXLag
Czy nawet najdroższy remont starego szpitala rozmieszczonego w siedmiu budynkach stworzyłby warunki jakie oferuje nowy obiekt? Odpowiedź brzmi TAK! Przykładem na to może być remont i modernizacja Szpitala Powiatowego w Brodnicy.
„W latach 2014-2016 przeprowadzona została największa inwestycja pod nazwą „Przebudowa, rozbudowa i nadbudowa istniejących obiektów Zespołu Opieki Zdrowotnej w Brodnicy”. Szpital został dwukrotnie powiększony, a także wyposażony w nowoczesny sprzęt, co było możliwe dzięki unijnemu wsparciu z perspektywy RPO na lata 2007-2014.
Popatrzcie!
https://www.youtube.com/watch?v=gUNEmSJ-Jfo&feature=youtu.be&fbclid=IwAR2RIDHdrNAuUsVPVYkylRlLFdEHbTZ4dwkC3kZboOeMvck6_17KsjM7mKs
Nieprawdą jest stwierdzenie, iż likwidacja ZZOZ wiąże się z likwidacją pogotowia.
Dlaczego Pogotowie Ratunkowe w Żywcu nie mogłoby być niezależną jednostką jak to ma miejsce w sąsiednich powiatach: bielskim czy cieszyńskim?
Jeśli partner prywatny nie planuje czerpania korzyści ze spółki to w jakim celu dąży do przejęcia tych 49% istniejącego majątku pogotowia, taboru sanitarnego oraz wielomilionowego kontraktu rocznego. Czerpanie korzyści ze spółki to nie tylko wypłata dywidendy. Należy dodać iż pogotowie od lat nie przynosiło strat finansowych dla ZZOZ a co za tym idzie mogłoby spokojnie być niezależną, samowystarczalną jednostką służącą mieszkańcom naszego powiatu.
Czy umowa podpisana w roku 2008 wedle której powiat oddaje pogotowie ratunkowe nie mogła być renegocjowana również w tym zakresie? Przecież nie jest tajemnicą, że Firma IHC wielokrotnie renegocjowała warunki umowy m.in. w kwestii oddania Nowego Szpitala do użytku co miało mieć miejsce w 2014 roku a nie odbyło się do chwili obecnej.
Stając na Polach Lisickich i patrząc się na piękną rzeczywiście fasadę Nowego Szpitala trzeba jednak zadać bardzo ważne pytanie. Jak i czy Nowy piękny Szpital pomieści dotychczasową ilość pacjentów na dużo mniejszej ilości łóżek w oddziałach, planując dodatkowo hospitalizację pacjentów komercyjnych?
Ostatnią kwestią jest, iż autorzy Listu Otwartego absolutnie nie oskarżają ani władz Powiatu Żywieckiego ani spółki IHC o działalność przestępczą a jedynie zadają niewygodne bądź co bądź pytania, które mają być wyrazem troski i które mają wzbudzić zainteresowanie dobrze służące Żywieckiej Ochronie Zdrowia.
13 Sesja (Temat pogotowia czas: 1godz21min - 1godz.37min)
https://www.youtube.com/watch?v=ArqQFXoeHaM&fbclid=IwAR3LEtfvSEKTaLnPlLK5pMnI5N3-3Mm1ImOPpTeUJaulKati6KWGlh9dIH4_

_

Zdjęcie: Dario Film


Drukuj   E-mail