Biznes

W lutym br. została podpisana umowa z wykonawcą na realizację inwestycji pt. "Przebudowa, remont i adaptacja zdegradowanego budynku Starej Gminy na Bibliotekę Publiczną" w formule „Zaprojektuj, wybuduj”. Aktualnie udało się zakończyć etap dopinania formalności i ruszyły prace w budynku przyszłej biblioteki!

 

-Staramy się pozyskiwać środki zewnętrzne i rozwijać naszą Malowniczą Gminą Lipowa. Ale etap w którym ruszają prace na miejscu inwestycji, to zawsze wyjątkowy czas! Już nie możemy się doczekać, aż ten obiekt odzyska blask i będzie służył naszym mieszkańcom, oraz przyjezdnym gościom.- mówi Jan Góra Wójt Gminy Lipowa.

Koszt inwestycji opiewa na kwotę 1 mln 914 tys zł. Środki pochodzą z funduszu Polskiego Ładu dla gmin popeegerowskich. Gmina wykorzysała szansę i złożyła wniosek, dzięki temu do remontu dawnego Urzędu dołoży zaledwie 60 tys. zł. Prace potrwają do drugiej połowy przyszłego roku. Obiekt przejdzie kompleksowy remont, wyposażony zostanie w ekologiczne ogrzewanie i przystosowany do potrzeb biblioteki. Ciekawym elementem będzie z pewnością ogród zimowy, gdzie mają odbywać się m.in. spotkania autorskie.

Przypomnijmy, że nie jest to pierwsze tego typu działanie, gdzie Gmina Lipowa ratuje zabytkowy obiekt i nadaje mu nową funkcjonalność, ważną dla lokalnej społeczności. Pod koniec 2021 roku oddano bowiem budynek byłej "wikarówki", gdzie siedzibę znalazło Centrum Usług Społecznościowych, przy którym działają organizacje dla najmłodszych i seniorów. W ostatnich miesiącach udało się również pozyskać środki na remont budynku obok przyszłej biblioteki, który odzyska blask.