Biznes

Wytypowanie Żywca jako najbardziej zanieczyszczonego miasta w Europie bez wątpienia odniosło jeden skutek – otwarcie się mieszkańców na istotę tego problemu i chęć zastosowaniu działań zmierzających do poprawy zaistniałej sytuacji.

Tematem budzącym coraz większe zainteresowanie mieszkańców Żywiecczyzny, instytucji czy okolicznych przedsiębiorstw jest bez wątpienia kwestia związana z poprawą i ochroną jakości powietrza na terenie Żywca. Powoduje to wzrost liczby aplikowanych wniosków o środki unijne, związane z powyższym problemem. Zagadnienia te powinny zostać uwzględnione w Planie Gospodarki Niskoemisyjnej, dlatego miasto Żywiec przystępuje do aktualizacji tego planu.

Przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, zobowiązało nasz kraj do przyjęcia działań zmierzających do ograniczenia gazów cieplarnianych w ramach tzw. Pakietu klimatyczno – energetycznego. Aktualizacja tego planu przez władze miasta wskazuje szczegółowe działania prowadzące do transformacji wyszczególnionych sektorów gospodarki, których efektem będzie redukcja emisji wydzielanych gazów cieplarnianych, zwiększenie udziału energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych, redukcja zużycia energii finalnej poprzez podniesienie energetycznej efektywności oraz znacząca poprawa efektywności gospodarowania odpadami.

Te zaplanowane działania ukierunkowane będą głównie na poprawę stanu okolicznego środowiska i jakość życia mieszkańców. Wielu Żywczan zastanawia się - jakie działania związane z gospodarką niskoemisyjną posłużą naszemu miastu. Warto tutaj nadmienić np. rewitalizacje oraz kompleksową termomodernizacje budynków użyteczności publicznej oraz mieszkalnych, inwestycje w oświetlenia energooszczędne, ograniczenie niskiej emisji kominowej poprzez wymianę źródeł ogrzewania.

Wszyscy zainteresowani zgłoszeniem różnorakich propozycji dla Planu Gospodarki Niskoemisyjnej miasta Żywiec prosi się o pobranie odpowiedniego, umieszczonego niżej formularza w postaci pliku i uzupełnienie go w edytorze tekstu. Po wypełnieniu niżej umieszczonego formularza – odsyłamy go na adres: sekretariat@żywiec.pl. Natomiast wypełnione ankiety można też wydrukować oraz osobiście złożyć w biurze podawczym Urzędu Miejskiego w Żywcu.

Mieszkańcy

Przedsiębiorcy

Administratorzy budynków użyteczności publicznej

Mieszkańcy i przedsiębiorcy mogą także wypełnić ankietę elektronicznie i przesłać on-line, korzystając poniższych linków:

Mieszkańcy

Przedsiębiorcy

Terminem ostatecznym wysyłania ankiet jest 31.08.2016. Osoby poszukujące dodatkowych informacji związanych z tą sprawą, powinny zwrócić się do inspektora Anny Czerwińskiej oraz młodszego referenta Katarzyny Bieli, które przyjmują w Wydziale Ochrony Środowiska w Urzędzie Miejskim w Żywcu. Wyznaczone do tego nadmienione osoby będzie można odnaleźć w pokoju 108 w budynku urzędu, w godzinach 7:30 do 16:00, możliwy jest także kontakt telefoniczny pod numerem : 33 475 – 42 – 25.

Oprac.: DB