Biznes

Budowa nowego szpitala w Żywcu to najbardziej oczekiwana inwestycja w naszym regionie. Prace zmierzają do przodu, ze swojej części umowy wywiązało się także Starostwo Powiatowe w Żywcu, oddając do użytku drogę prowadzącą do nowej placówki. Czy ze swojej części umowy wywiąże się również partner prywatny z Kanady?

Ostatni warunek - spełniony 

Budowa nowej drogi do szpitala, łącznie z nakładką asfaltową na osiedlowej drodze znajdującej obok inwestycji - te prace były ostatnim warunkiem jaki Starostwo Powiatowe w Żywcu musiało wypełnić wobec inwestora prywatnego w ramach zawartej umowy o Partnerstwie Publiczno-Prywatnym. Prace zostały zakończone i odebrane. Dziś również na stronie internetowej Powiatu pojawiły się nowe zdjęcia, dokumentujące przebieg prac. Można je obejrzeć TUTAJ.

Prace postępują, ale...

Przypomnijmy - pacjenci mieli korzystać z placówki już od roku 2015. Na drodze do pomyślnej realizacji inwestycji stanęły jednak skomplikowane procedury. Wynikają one w głównej mierze stąd, że budowa nowego szpitala w Żywcu to obecnie jedyna tego typu inwestycja realizowana w naszym kraju- bowiem placówka powstaje w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, czyli porozumienia między żywieckim Starostwem Powiatowym, a firmą InterHealth Canada Limited, która buduje placówkę. Negocjacje trwały przez wiele miesięcy, jednak budowa ruszyła końcem 2015 roku. Mimo, że inwestycja jest realizowana, to należy pamiętać, że kanadyjska firma nadal nie uzyskała potrzebnego kredytu i obecnie wszystkie prace prowadzi z własnych środków, co potrwa zgodnie z wnioskiem partnera prywatnego - do czerwca 2017 roku. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to nowy szpital powinien zostać oddany do użytku do 31 lipca 2018 r. Po zakończeniu budowy placówka przez 30 lat będzie zarządzana przez kanadyjską firmę, a następnie zostanie przekazana Powiatowi.

Jaki będzie nowy szpital?

Szpital został zaprojektowany przez firmę N+ Parametric Design oraz firmę Arup Engineers. Z plany zakładają cztery kondygnacje o powierzchni ok. 18 000 m². Pozostanie również możliwość jego rozbudowy w przyszłości. Będzie posiadał zintegrowane oddziały, lądowisko dla helikopterów, oddział ratunkowy oraz zwiększoną liczbę przychodni.

Oprac.: WM