Biznes

Święta poza sferą duchową, to również czas obdarowywania się prezentami. W Gminie Lipowa czekano na obiecany przez Wójta prezent w postaci wody z własnego ujęcia w kranach. Tak też się stało. Wójt Gminy Lipowa Jan Góra poinformował dzisiaj na swoim facebookowym profilu, że w kranach mieszkańców leci już wysokiej, jakości woda z własnego ujęcia na Malinowski Potoku. Tym samym zakończyła się realizacja długo wyczekiwanej inwestycji. Teraz testowane ujęcie znajduje się w fazie rozruchu, testowane są różne warianty awaryjne, więc oficjalnie otwarcie odbędzie się na przełomie stycznia i lutego 2018 roku.

-Bardzo zależało mi, żeby mieszkańcy jeszcze przed świętami mogli otrzymać w kranach naszą wodą. To się udało i bardzo się cieszę. Teraz testujemy różne warianty działania ujęcia, a w nowym roku będzie oficjalne otwarcie i okazja, żeby podziękować tym, którzy dołożyli cegiełkę, aby ta inwestycja mogła zakończyć się pomyślnie. – mówi Jan Góra Wójt Gminy Lipowa.

Aby mieszkańcy już dziś mogli zobaczyć jak funkcjonuje własne ujęcie wody- na profilu facebookowym gminy, jak również na stronie urzędu, a niebawem w innych miejscach, będzie można zobaczyć materiał filmowy.

Inwestycja jest współfinansowana przy udziale pożyczki ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony środowiska i gospodarki wodnej w Katowicach. Była realizowana od kwietnia 2016 roku do listopada 2017. Wartość inwestycji zamknęła się w kwocie 2, 9 mln, generalnym wykonawca była firma „Funam” z Wrocławia.

Warto przypomnieć, że zasoby wodne w Polsce przypadające na jednego mieszkańca są mniejsze niż w krajach sąsiednich i znacznie niższe niż średnia europejska. Z danych Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej wynika, że na jednego mieszkańca Polski przypada średnio ok. 1580 m3 wody na rok, a średnie zasoby na jednego mieszkańca Europy to 4560 m3/rok. W związku z tym tworzenie nowych ujęć wody i pozyskiwania zasobów to ważny temat.