Biznes

Dzisiaj odbyło się symboliczne wbicie łopaty pod budowę sali sportowej przy żywieckim Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika, ul. J. Słowackiego 2.

Nowopowstający budynek to szkolna sala gimnastyczna, z dwoma pomieszczeniami przeznaczonymi do zajęć ruchowych, częścią szatniowo-socjalną, zapleczem magazynowym oraz zapleczem technicznym. Sala przeznaczona jest na potrzeby zajęć gimnastycznych i sportowych dla I Liceum Ogólnokształcącego. Komunikacyjnie obiekt będzie powiązany z budynkiem szkoły poprzez przewiązkę, zlokalizowaną na wysokości pierwszej kondygnacji projektowanej sali.

Budynek zaprojektowany został w prostej bryle, która zgodnie z zaleceniami konserwatorskimi, nie będzie konkurować z istniejącym budynkiem zabytkowym. Bryła jednocześnie jest zaprojektowana w wyraźnym odcięciu stylistycznym od otocznia. Użycie nowoczesnej formy i materiałów elewacyjnych jednoznacznie definiuje nową zabudowę jako współczesne uzupełnienie istniejącej, zabytkowej formy architektonicznej.

Wymiary budynku powstającej sali: długość: 42,78 m; szerokość: 20,24 m; Wysokość budynku: 12,00 m; powierzchnia zabudowy: 830,71 m2.

Sala Gimnastyczna główna – powierzchnia prawie 600 m2 – boisko uniwersalne: piłka nożna, piłka ręczna, siatkówka (pełnowymiarowe) i koszykówka (pełnowymiarowe). Dodatkowo: drabinki drewniane, ścianka wspinaczkowa, trybuna (40 m2), drążek baletowy.

Sala gimnastyczna mała – powierzchnia prawie 100 m2 – salka do ćwiczeń ruchowych, drabinki drewniane, drążek do baletu, lustra.

Obiekt jest dostępny dla osób niepełnosprawnych i poruszających się na wózku. Pełna obsługa osób niepełnosprawnych będzie zapewniona na poziomie parteru. Szerokość drzwi i korytarzy umożliwia bezproblemową komunikację na wózku. Szatnia i sanitariat wyposażone w uchwyty ułatwiające korzystanie z tych pomieszczeń. W sanitariacie dla osób niepełnosprawnych przewidziano odpowiednio dostosowane wyposażenie.

Budynek wyposażony będzie w następujące instalacje wewnętrzne:

- wodną - zasilaną z wodociągu miejskiego. Ciepła woda w sezonie grzewczym przygotowywana poprzez węzeł cieplny zasilany z miejskiej sieci ciepłowniczej. Poza sezonem grzewczym do przygotowania c.w.u. wykorzystana będzie pompa ciepła, stanowiąca jednocześnie agregat wody lodowej;

- kanalizacyjną - ścieki odprowadzane do kanalizacji miejskiej;

- grzewczą - C.O. - zasilane z miejskiej sieci ciepłowniczej. Ogrzewanie zaplecza szatniowo-socjalnego i małej sali gimnastycznej za pomocą ogrzewania podłogowego; klatka schodowa ogrzewana grzejnikami. Ogrzewania dużej sali gimnastycznej za pomocą systemu wentylacyjno-grzewczego;

- elektryczną;

- wentylację mechaniczną - cały budynek wentylowany mechanicznie, system z odzyskiem ciepła;

- odgromową.

Oszczędność energii:

  • W budynku zastosowany zostanie układ automatycznej regulacji c.o. i c.w.u.
  • Zostaną zastosowane wysokosprawne pompy obiegowe i cyrkulacyjne.
  • Odbiornikami ciepła z instalacji będą pętle ogrzewania podłogowego wyposażone w siłowniki termoelektryczne, połączone z pokojowymi czujnikami temperatury, regulującymi temperaturę niezależnie w poszczególnych pomieszczeniach.
  • Grzejniki będą wyposażone w zawory regulacyjne z głowicą termostatyczną.
  • Dla ograniczenia strat energii instalacji ciepłej wody użytkowej zaprojektowano termostatyczne zawory cyrkulacyjne na instalacji c.w.u.
  • Ponadto poza sezonem grzewczym (kiedy wstrzymana będzie dostawa ciepła z sieci ciepłowniczej), ciepło na potrzeby C.W.U. pochodzić będzie z projektowanego agregatu chłodniczego. Takie rozwiązanie pozwoli zagospodarować ciepło (odpad z procesu chłodzenia budynku) i dostarczy „darmową” energię do podgrzania wody użytkowej.
  • Moduły fotowoltaiczne o łącznej mocy 110 kWp zostaną zainstalowane na dachu, zgodnie z jego nachyleniem. Energia ta będzie wykorzystywana na własne potrzeby. Układ wyposażony zostanie w automatykę sterującą pracą falowników tak aby ewentualne nadwyżki nie zostały odprowadzone do sieci energetycznej.

W budynku przewidziano dwa podstawowe rodzaje elewacji:

Elewacja 1 (główna) - elewacja wentylowana. Systemowa elewacja podwieszana, podkonstrukcja ze stali nierdzewnej lub aluminium, mocowanie paneli okładzinowych niewidoczne, izolacja termiczna z wełny mineralnej, panele okładzinowe ze szkła hartowanego o grubości 6 lub 8mm barwione przez emaliowanie spodniej strony, klejone na całej powierzchni na płycie podtynkowej z granulatu szklanego o grubości 20mm. Kolor paneli szklanych: czarny.

Elewacja 2 (detal) - elewacja klinkierowa, ściana trójwarstwowa. Ścian zewnętrzna wykonana tradycyjnie jako murowana, trójwarstwowa. Cegła w kolorze czerwonym wyglądem nawiązująca do ceglanego ogrodzenia działki.

Zaprojektowano pokrycie dachu z blachy aluminiowej powlekanej układanej na podwójny rąbek stojący.

Zagospodarowanie terenu:

Przed budynkiem oraz we wschodniej części działki przewiduje się wykonanie nawierzchni utwardzonej (chodnik i parking dla samochodów). Istniejący trakt utwardzony płytami betonowymi przeznaczony jest do wymiany i zaadaptowania na potrzeby drogi pożarowej oraz komunikacji pieszej. Brama wjazdowa prowadząca od strony ul. Krasińskiego zostanie przebudowana: zmieniona będzie jej lokalizacja i wymiary – w celu dostosowania do wymogów wjazdu pożarowego – aktualnie z ul. Krasińskiego nie ma możliwości wjazdu na teren szkoły bojowymi wozami strażackimi. Wjazd od strony ul. Piłsudskiego – bez zmian parametrów, zainstalowana zostanie nowa brama o szerokości 4 m.