Biznes

Niewielka szkoła w żywieckiej dzielnicy Podlesie w ostatnich miesiącach wywołała wiele medialnego szumu. W związku reformą oświaty placówka miała zostać przeniesiona do budynku obecnego gimnazjum nr 1 w dzielnicy Zabłocie. Plan ten nie spodobał się rodzicom, którzy rozpoczęli aktywną walkę w obronie "dziewiątki". Efekt tych walk zaskoczył wielu, w szczególności władze Miasta...

 O reformie oświaty i jej skutkach dla dzieci, nauczycieli, rodziców i pracowników oświatowych pisaliśmy na naszych łamach wielokrotnie, m.in. TUTAJ. Wiele miejsca poświęciliśmy również sprawie Szkoły Podstawowej nr 9. Przypomnijmy, na początku bieżącego roku głośny stał się w Żywcu temat likwidacji Szkoły Podstawowej nr 9 przy ul. Podlesie 63 oraz przeniesienia jej uczniów do budynku obecnego Gimnazjum nr 1, przy ul. Dworcowej 26. Był to efekt relokacji „podstawówek”, wynikającej z likwidacji gimnazjów i spadku populacji naszego regionu, czyli małej liczby uczniów szkoły z Podlesia. Wówczas, według oficjalnych informacji ratusza, budynek na Podlesiu miał być wynajmowany prywatnej Szkole Mistrzostwa Sportowego. W związku z tymi informacjami zawiązał się Komitet Obywatelski „Ratujmy Szkołę na Podlesiu”, prowadzący kampanię obrony szkoły na portalach oraz ślący petycje w tej sprawie. Mimo protestów, m.in. na rondzie obok Mc'Donalds, gdzie zachęcano kierowców do "trąbienia", jako wyrazu obrony szkoły na Podlesiu, wiele wówczas wskazywało, że decyzja Miasta jest ostateczna i niezmienna. 
Zaskakującą zatem była wiadomość, która została ogłoszona 29 marca przez burmistrza Żywca - Antoniego Szlagora:

Śląska Kurator Oświaty chce by budynek po likwidowanym Gimnazjum nr 1 w Żywcu stał pusty, a dzieci z Zabłocia chodziły do szkoły na Podlesiu.

Szanowni Mieszkańcy dzielnic Podlesie i Zabłocie!

Pragnę Państwa poinformować, że Śląska Kurator Oświaty pomimo wcześniejszych uzgodnień i zatwierdzonej sieci szkół w związku z nową reformą systemu edukacji nie wyraziła zgody na to, aby w budynku po likwidowanym Gimnazjum nr 1 przy ul. Dworcowej była wspólna szkoła podstawowa dla części dzielnicy Zabłocie i dzielnicy Podlesie. Zgodnie z decyzją Kurator w chwili obecnej dzieci z Podlesia oraz część dzieci z Zabłocia powinna uczęszczać do Szkoły Podstawowej nr 9 przy ul. Podlesie 63.

Burmistrz Miasta Żywca, radni Rady Miejskiej oraz duża część mieszkańców dzielnicy Zabłocie wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tej decyzji, jako nieuzasadnionej, nielogicznej i godzącej w interesy mieszkańców tej części miasta. Nie może być tak, że nowoczesny budynek po Gimnazjum nr 1, rozbudowany i zmodernizowany, będzie stał pusty, a dzieci będą „upychane” w Szkoły Podstawowej nr 9 i Szkole Podstawowej nr 1, gdzie zapewne wystąpi nauka w systemie dwuzmianowym. Nie wyobrażamy sobie, aby budynek, w którym wcześniej funkcjonowało Gimnazjum im. Jana Pawła II, został zlikwidowany jako placówka oświatowa, ponieważ godzi to w nasze poczucie dumy z dokonanego wcześniej wyboru patrona szkoły. Proszę mieszkańców dzielnicy Zabłocie, a także pozostałych dzielnic Żywca o poparcie naszych działań w celu logicznego zagospodarowania budynku po likwidowanym Gimnazjum nr 1 w Żywcu.

O pozostawienie Szkoły Podstawowej w Podlesiu walczyła grupa kilku osób. Za jej przeniesieniem do nowoczesnego budynku Gimnazjum nr 1 byli: dyrekcja szkoły, Rada Pedagogiczna, Rada Rodziców, Związek Zawodowy „Solidarność”, Związek Nauczycielstwa Polskiego oraz zdecydowana większość mieszkańców dzielnicy Podlesie.

Nie pozwolimy na to, by na decyzji Kurator, traciła większość mieszkańców obu dzielnic. Zrobimy wszystko co możliwe, aby szkoła z Podlesia została przeniesiona do Zabłocia, dbając jednocześnie o tym, aby budynek przy ul. Podlesie 63 w dalszym ciągu był wykorzystywany do działalności edukacyjnej i kulturalnej.

Powyższy post zamieszczony przez włodarza Żywca na jego facebookowym profilu wywołał lawinę komentarzy i ostrą dyskusję, w którą włączył się również autor wpisu. Jak jednak się okazało - decyzja kuratorium nie była ostateczna i w szybkim tempie uległa modyfikacji, bowiem już 30 marca w nagraniu wideo oznajmił co następuje:

https://www.youtube.com/watch?v=6eDE3FPtGxo

Sprawa wydaje się więc rozwojowa i tak naprawdę czas i decyzje rodziców zadecydują o dalszych losach podstawówki na Podlesiu. Na obecną chwilę - jak poinformował Szlagor na antenie Radio Bielsko - placówka dysponować będzie dwoma budynkami, w praktyce jednak uczniowie i tak trafią do Zabłocia*.

Oprac.: PW
* http://www.radiobielsko.pl/wiadomosci/burmistrz-za-kuratorium-przeciwko/32802