Biznes

Budynek po wygaszonej kilka lat temu Szkole Podstawowej nr 4 w Żywcu Kolebach stał bezużytecznie i niszczał. Ogłoszone dwukrotnie przetargi nie przyniosły rezultatu. Dopiero w ostatnich dniach znalazł się nabywca, który po negocjacjach odkupił od Miasta gmach dawnej szkoły.

 Nabywcą jest Fundacja św. Królowej Jadwigi z Warszawy, która zajmuje się prowadzeniem szkół Montessori. Nie będzie to pierwsza placówka tej fundacji na Żywiecczyźnie, od kilku lat z powodzeniem działają bowiem szkoły m.in. w Przyłękowie czy Krzyżówkach. Jak informuje organ prowadzący - do Koleb zostanie przeniesiona szkoła Dobrodaj z Jeleśni. Pierwsze klasy zaczną edukację w przysiółku Koleby już 1 września 2017 roku. Budynek został zakupiony za kwotę 450 tys. zł. 
Przypomnijmy, szkołę w Kolebach oddano do użytku w roku 1938, została wybudowana na terenach wydzielonych przez Akademię Umiejętności. Decyzja o wygaszeniu Szkoły Podstawowej nr 4 w żywieckiej dzielnicy Koleby zapadła w 2012 roku, budząc duże kontrowersje. Wówczas do tej placówki uczęszczało 100 dzieci. Władze tłumaczyły swoją decyzję koniecznością wprowadzenia oszczędności w miejskiej kasie. Mimo protestów rodziców i nauczycieli szkoła została zlikwidowana i ostatecznie zamknięta. Pierwotnie placówka miała być wygaszona w czerwcu 2017 roku, jednak już w 2013 roku uczniowie zostali przeniesieni m.in. do Szkoły Podstawowej nr 3 w Żywcu Sporyszu. Pojawiły się wówczas próby ratowania placówki. Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 4 w Żywcu Kolebach chciało przejąć prowadzenie podstawówki od żywieckiego samorządu, plany te jednak nie doszły do skutku.

Autor: KP
Źródło zdjęcia: nk.pl