Biznes

Na naszych łamach wielokrotnie już poruszaliśmy temat ekologii i ścieżek rowerowych, tras rowerowych. Na drogach powiatu, w związku ze sprzyjającą pogodą pojawia się coraz więcej rowerzystów, którzy bywają utrudnieniem dla kierowców. 

Przypomnijmy sobie pojęcia: droga rowerowa - to ciąg komunikacyjny przeznaczony dla ruchu rowerowego, oznaczony znakami drogowymi, to część drogi publicznej. Droga rowerowa to część dotychczasowego chodnika. Szlaki rowerowe – to turystyczne trasy rowerowe, oznaczone symbolami ułatwiającymi orientację. Rower jest alternatywą dla zatłoczonych szlaków komunikacji miejskiej. W wielu miejscowościach pojawiły się stojaki na rowery, a w innych miastach można wypożyczyć rower miejski. Rower doskonale zastępuje samochód pozwalając tym samym sprawnie poruszać się po zatłoczonych szlakach komunikacyjnych (nie tracimy czasu i oszczędzamy pieniądze). W Bielsku-Białej z powodzeniem działa System Bezobsługowych Wypożyczalni Rowerów. W Żywcu też przydałyby się takie rozwiązania, czy będą one zrealizowane spytaliśmy Władze Miasta.

Jak poinformował nas asystent do spraw kontaktów z mediami w żywieckim Urzędzie Miejskim - Mariusz Hujdus: "Spełniamy oczekiwania mieszkańców w zakresie remontów i przebudowy dróg. Przy tej okazji, gdzie jest to możliwe robimy ścieżki rowerowe. Przykładem jest ul. Piłsudskiego". Burmistrz Żywca wyjaśnia też, że priorytetem są inwestycje, które mają wpływ na ochronę środowiska, a co za tym idzie zdrowie mieszkańców. Są to sieci wodno-kanalizacyjne i ograniczenie niskiej emisji. Ścieżki rowerowe oczywiście też mogą wpłynąć na poprawę stanu zdrowia mieszkańców, jest to jednak dalszy etap. Burmistrz zapewnił również, że temat ścieżek nie jest mu obojętny. Stwierdził, iż "od ścieżek jednak nie uciekniemy, przygotowujemy w związku z tymi planami koncepcje, śledzimy rozdania środków unijnych w tym zakresie i jeśli tylko pojawi się możliwość pozyskania na ten cel środków, z pewnością będziemy na ten cel aplikować. Osobny pas rowerowy, można realizować na drogach o odpowiedniej szerokości, ale takie drogi w naszym mieście w związku ze zwartą zabudową można policzyć na palcach jednej ręki”.
Antoni Szlagor poinformował, że miasto nie ma w planach otwarcia wypożyczalni rowerów. Natomiast jest otwarty na propozycje otwarcia takiej wypożyczalni przez prywatne podmioty gospodarcze.

Istniejące już szlaki rowerowe na terenie Powiatu Żywieckiego są dobrze zorganizowane i oznaczone. Mamy 30 szlaków o różnym stopniu trudności, każdy znajdzie coś dla siebie: czy to kolarz amator, czy rodzina na rekreacyjnej wycieczce. Łączna długość tras wynosi 510km. Trasami przeznaczonymi dla rowerów można przemieszczać się do innych powiatów, a nawet połączyć z międzynarodowymi trasami rowerowymi. W gminie Jeleśnia do wyboru mamy 11 tras o różnym stopniu trudności i różnej długości trasy. W gminie Milówka mamy 4 trasy:
1. Milówka – Kopiec-Prusów-Sucha góra-Milówka PKP
2. Milówka – Nieledwia-Kotelnica-Kiczora-Tarliczne – Suche-Poprecinka-Nieledwia-Milówka
3. Milówka – Szare – Pochodzita – Kamesznica Górna – Milówka
4. Kamesznica – Złatna – Wędzlówka – Barania Góra – Magurka Radziechowska-Złatnica – Kamesznica.

W gminie Rajcza – trasa Rajcza – Zoniówka-Młada Hora- Jaworzynka – Majcherowa, Przegibek, Śrubita, Rycerka Dolna. Jak również szlak rowerowy „Rajd po Wierchach”, który prowadzi po kompleksach leśnych.
W gminie Węgierska górka mamy 4 trasy
1. Węgierska Górka – Cisiec – Kamesznica – Węgierska Górka
2. Węgierska Górka – Cięcina - stok Romanki – stok Lipowskiej – Hala Boracza – Milówka- Żabnica-Węgierska Górka.
3. W. Górka – Kamesznica – Cisiec Mały – Węgierska Górka
4. W.Górka – Żabnica – Węgierska Górka.

Gmina Świnna ma przyrodniczą trasę rowerową. Pewel Mała – Węgierska Górka lub Pewel Mała – Rezerwat - „Gawroniec” - Jarzębica Przyłęków – Juszczyna – Słowianka – Abrahamów – Węgierska Górka.
Gmina Lipowa oferuje trasy
1. Leśna, Ostre, Sienna, Słotwina, Twardorzeczka
2. Lipowa, Ostre, Skrzyczne, Malinowska Skała, Zielony Kopiec, Magurka Wiślana.
W Gminie Ujsoły jest ich aż 8: między innymi
Na Złatną, na Glinkę, na Mładą Horę, do Ujsół, do Rajczy, do Przełęczy Kotarz z dwoma możliwościami powrotów. Miłośnicy dwóch kółek mogą połączyć miłość do rowerów ze zwiedzaniem przemieszczając się Szlakiem Architektury Drewnianej w 2 wersjach: przez Pętle Beskidzką lub trasą Główną jak również Szlakiem: Zamki i pałace.
Na tym nie koniec, przy okazji modernizacji drogi z Kobiernic do Żywca ma powstać 17km trasa rowerowa nad Jeziorem Czanieckim, Międzybrodzkim i Żywieckim jednak nie podano konkretnego terminu rozpoczęcia przebudowy, ponieważ poczyniono starania o unijną dotację na ten cel.

Autor: Michał Hamerlinski