Biznes

W przyszłym roku Telewizja Polska planuje uruchomienie anglojęzycznego kanału, skierowanego do Polaków mieszkających za granicą i nie używających już języka polskiego. Prace nad kanałem prowadzi pochodzący z Żywca Mateusz Matyszkowicz.

Anglojęzyczny kanał o roboczej nazwie TVP World miałby wystartować w 2021 roku. Prace nad nim nadzoruje członek zarządu Mateusz Matyszkowicz. O planach TVP poinformował portal Wirtualnemedia.pl. W rozmowie z dziennikarzami tego serwisu prezes TVP Jacek Kurski powiedział: Istnieje ogromna luka w dotarciu z polskim przekazem do tych Polaków, którzy żyją za granicą, czują związek z krajem, ale nie mówią już w języku polskim. Chcą przy tym wiedzieć, jaka jest polska perspektywa na pewne kluczowe sprawy. Dla nich dotychczasowa oferta jest niewystarczająca, nasz nowy kanał będzie więc w naturalny, a przy tym niezwykle profesjonalny sposób uzupełniał tę lukę.
Nowy kanał ma nadawać całodobowo w języku angielskim, a w programach mają być pokazywane Polska oraz kraje położone w Europie Środkowo-Wschodniej. Jak informują Wirtualnemedia.pl - sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Jarosław Sellin stwierdził: Będziemy bardziej szczegółowo opowiadać światu, w języku najbardziej dzisiaj w świecie uniwersalnym, co się dzieje w całym regionie, nie tylko w Polsce, ale w całym regionie. Myślę, że jesteśmy lepszymi specjalistami od rozumienia tego, co się dzieje w regionie od wielu innych narodów europejskich.

Prace, nad którymi czuwa Matyszkowicz są w pewnym sensie kontynuacją wcześniejszych planów TVP. W roku 2018 nadawca planował uruchomienie 24-godzinnego anglojęzycznego programu o nazwie Poland24. Ostatecznie 11 listopada 2018 roku stacja uruchomiła Poland IN, anglojęzyczny kanał, nadawany w internecie i prezentujący polski punkt widzenia na sprawy międzynarodowe. Programy emitowane na kanale mają na celu promowanie polskiej gospodarki, ekonomii, kultury, wartości i tradycji.

Przypomnijmy, że Mateusz Matyszkowicz ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Kopernika w Żywcu w roku 2000. Później studiował filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Był redaktorem „Teologii Politycznej” i redaktorem naczelnym kwartalnika Fronda Lux, od 2013 prowadzący magazyn literacki „Literatura na trzeźwo” w Telewizji Republika. Od 2017 roku pełnił funkcję dyrektora TVP 1, natomiast od roku 2019 zasiada w zarządzie TVP.

Źródło zdjęcia: Pixabay