Biznes

SOFE-GROUP POLAND, firma z ukraińskim kapitałem, producent urządzeń dla branży spożywczej, zainwestuje w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej w nowy zakład o wartości niemal dziewięciu milionów zł. Poza ukraińskim przedsiębiorstwem, w ostatnich dniach na inwestycję zdecydowali się kolejni inwestorzy, wśród nich również przedstawiciele sektora MŚP, którzy stworzą nowe projekty o łącznej wartości około 55 mln zł. Jak wskazują przedstawiciele KSSE – mimo trudnej sytuacji gospodarczej w Europie – mikro, małe i średnie firmy nie decydują się na wstrzymanie planów rozwojowych.

Łącznie władze KSSE wydały w tym roku 39 decyzji o wsparciu, co jest wynikiem bardzo zbliżonym do rekordowego 2021 r. Wtedy to Katowicka SSE po raz pierwszy – jako jedyna w Polsce – wydała ponad 100 decyzji dotyczących nowych inwestycji. Od początku tego roku 67% z nich dotyczyło sektora MŚP, który coraz częściej decyduje się na lokowanie nowych projektów w strefie. Wg władz KSSE to dowód na to, że zarówno pandemia jak i sytuacja na Ukrainie, czy nawet przerywane łańcuchy dostaw nie powodują wśród mikro, małych i średnich biznesów braku decyzji o dalszym o rozwoju.

- Cieszymy się, że kondycja polskich firm z sektora MŚP nie zmienia się znacząco w związku obecną, skomplikowaną sytuacją gospodarczą w Europie i na świecie. W rozmowach z naszymi inwestorami widzimy pewien niepokój o kolejne miesiące, jednak dotyczy to raczej dużych przedsiębiorstw i międzynarodowych koncernów. Tymczasem firmy z sektora MŚP wciąż myślą o rozwoju, dlatego też z przyjemnością – po tym jak spełnią one określone w ustawie warunki – wydajemy decyzje o wsparciu. Tym bardziej krzepiące są takie projekty, jak ukraińskiej firmy SOFE-GROUP, która decyduje się na rozwój biznesu, mimo dramatycznej sytuacji jaka panuje w ojczystym kraju. Cieszymy się, że możemy pomóc, a tym samym wesprzeć gospodarkę sąsiadów zza naszej wschodniej granicy – mówi dr Janusz Michałek, prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A.

SOFE-GROUP POLAND to oficjalny przedstawiciel urządzeń chłodniczych ukraińskiej marki HITLINE w krajach Unii Europejskiej. Wyposaża sklepy, supermarkety i hipermarkety w regały, lady oraz inne specjalistyczne urządzenia dla branży FMCG. Firma obecna jest w Polsce od 2016 roku, jednak – również w związku z trudną sytuacją w Ukrainie – zdecydowała się stworzyć nowy zakład w granicach KSSE. Fabryka powstanie w Myszkowie, na zakupionej przez SOFE GROUP działce o powierzchni ponad 5,500 m2.

- Dziękujemy za zaufanie do naszej firmy oraz za udzielone wsparcie od KSSE. Cenimy fakt pomocy dla naszego biznesu z ukraińskim pochodzeniem. Mamy nadzieję, że będzie to pierwszy krok do rozwoju naszych inwestycji w województwie śląskim – informuje zarząd SOFE-GROUP POLAND.

Na przestrzeni ostatnich dni władze KSSE wydały także kolejne decyzje o wsparciu dla dużych firm oraz firm z sektora MŚP. Przedsiębiorca mTP Met - Plast z siedzibą w Dąbrówce planuje utworzenie nowego zakładu do produkcji pomp przemysłowych z tworzyw sztucznych i metalu, które mają zastosowanie m.in. w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym i chemicznym. Inwestycja firmy w gminie Gogolin wyniesie aż 25 milionów złotych. Kolejny nowy projekt powoła do życia spółka Alnet, która dzięki otrzymaniu od KSSE decyzji o wsparciu wybuduje nowy zakład przeznaczony do produkcji elementów dla branży stolarki okiennej o wartości niemal 3 milionów złotych. Natomiast polska spółka Merawex z Gliwic, zainwestuje w strefie 16 milionów złotych. Dzięki inwestycjom firm SOFE-GROUP POLAND, Merawex, TECH-MET Dariusz Czyż, mTP Met-Plast oraz Alnet w regionie powstanie prawie 50 nowych miejsc pracy. Decyzje o wsparciu zostały wydane na okres od 12 do 15 lat.

###

 O Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej:

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A. została powołana 18 czerwca 1996 r. w celu wsparcia i przyspieszenia procesów restrukturyzacyjnych oraz stworzenia nowych miejsc pracy w regionie. Dzisiaj uznawana jest za lidera wśród polskich specjalnych stref ekonomicznych, co potwierdza m.in. pierwsze miejscu w Europie oraz pozycja w pierwszej piątce najlepszych specjalnych stref ekonomicznych na świecie (wg rankingu FDI Business Financial Times 2021). KSSE obejmuje swym zasięgiem województwo śląskie oraz 6 powiatów województwa opolskiego. Obecnie działa w niej ponad 540 przedsiębiorstw, które łącznie zainwestowały około 42 mld złotych i stworzyły 90 000 miejsc pracy. KSSE stawia na łączenie nauki z biznesem, budowanie partnerstwa w procesie inwestycyjnym, efektywną współpracę Polski z zagranicą oraz wsparcie w zapewnianiu wysoko wykwalifikowanych kadr odpowiadających na potrzeby rynku pracy i przedsiębiorców.

Więcej informacji można znaleźć na www.ksse.com.pl

Bullseye Consulting
Managing Director
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. +48797705317