Biznes

W dniu 29 grudnia 2017 roku zespół ratownictwa medycznego stacjonujący w Węgierskiej Górce został wyposażony w urządzenie do kompresji klatki piersiowej.

Sprzęt został zakupiony z dotacji przyznanej przez Śląski Urząd Wojewódzki.

Przypomnijmy, po raz pierwszy zespół ratownictwa medycznego stacjonujący w Jeleśni użył aparatu do mechanicznej kompresji klatki piersiowej EASY PULSE 22 lutego 2017 roku do biegacza, który wskutek wyczerpania organizmu doznał zatrzymania krążenia na szczycie Pilska. Poszkodowany przebywał tam w bardzo niskiej temperaturze. Dzięki perfekcyjnie przeprowadzonej akcji ratunkowej pacjent został przetransportowany do Polsko-Amerykańskiej Kliniki Serca w Bielsku-Białej gdzie został poddany leczeniu przy użyciu krążenia pozaustrojowego ECMO. Podczas konferencji prasowej podsumowującej to wydarzenie prof. Andrzej Bochenek zaznaczył, że urządzenia do mechanicznej kompresji klatki piersiowej dla zabezpieczenia łańcucha przeżycia powinny być bardziej powszechne w zespołach ratownictwa medycznego.

Opisany sprzęt ponownie został wykorzystany 6 kwietnia 2017r. Tego dnia ok godz. 6:00 przyjęto wezwanie do wychłodzonej, bez oznak życia kobiety znalezionej na ulicy w Korbielowie. Po przybyciu na miejsce wezwania stwierdzono brak oddechu i tętna, asystolię, znaczną hipotermię (20,6°C). Nie stwierdzono pewnych znamion śmierci, między innymi plam opadowych i stężenia pośmiertnego ciała. Specjalistyczny zespół ratownictwa medycznego Pogotowia Ratunkowego z Żywca zastosował zaawansowane zabiegi resuscytacyjne połączone z równoczesnym ogrzewaniem ciała. Sprowadził i użył aparat do mechanicznej kompresji klatki piersiowej od stacjonującego w Jeleśni podstawowego zespołu ratownictwa medycznego. Reanimowana kobieta w toku kolejnych czynności ratunkowych została zakwalifikowana do leczenia przy użyciu krążenia pozaustrojowego ECMO i w tym celu chorą przetransportowano do leczenia w Oddziale Kardiochirurgii w Polsko-Amerykańskiej Klinice Serca w Bielsku-Białej. Wdrożone leczenie przyniosło sukces. 8 kwietnia odzyskała świadomość a 10 kwietnia 2017 r. została przekazana do leczenia w Oddziale Chorób Wewnętrznych Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej.

Są to dwa najbardziej spektakularne przypadki zastosowania urządzenia do mechanicznej kompresji klatki piersiowej przez Pogotowie Ratunkowe ZZOZ w Żywcu. Jest ono wykorzystywane także na co dzień, w praktyce podczas prowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Stanowi ono nieocenioną pomoc podczas tych czynności zwłaszcza w obliczu prowadzenia działań przez zespół dwuosobowy i konieczności oczekiwania na przybycie zespołu specjalistycznego. Konieczność wykonania zaawansowanych zabiegów resuscytacyjnych takich jak uzyskanie dostępu dożylnego i podaż leków, zapewnienie drożności dróg oddechowych i wentylowanie pacjenta z jednoczesnym prowadzeniem wysokiej jakości uciśnięć klatki piersiowej przez zespół dwuosobowy jest wysoce utrudnione i znacznie zmniejsza szanse pacjenta na przeżycie.

Na zapewnienie właściwej jakości uciśnięć klatki piersiowej w trakcie prowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej duży nacisk kładzie Europejska Rada Resuscytacji w opublikowanej w 2015 roku kolejnej edycji Wytycznych Resuscytacji. Wskazuje ona, że istnieją dowody, że jakość RKO zmniejsza się z upływem trwającej resuscytacji. Automatyczne przyrządy mechaniczne uciskające klatkę piersiową mogą umożliwić prowadzenie wysokiej jakości uciśnięć szczególnie w okolicznościach, gdy nie jest możliwa resuscytacja manualna - RKO w poruszającej się karetce, gdzie istnieje zagrożenie bezpieczeństwa, przedłużająca się RKO (np. zatrzymanie krążenia z powodu hipotermii).

Pogotowie Ratunkowe - Dział Pomocy Doraźnej ZZOZ w Żywcu swoim działaniem obejmuje: 1 miasto, 14 gmin i 65 miejscowości. Rocznie realizuje ponad 10 000 wyjazdów. Teren obsługiwany jest przez 6 zespołów ratownictwa medycznego (2 specjalistyczne stacjonujące w Żywcu i w Rajczy oraz 4 dwuosobowe zespoły podstawowe w Żywcu, Łękawicy, Jeleśni i Węgierskiej Górce. Rejon operacyjny Żywiecczyzny jest obszarem bardzo trudnym i wymagającym, ze względu na ukształtowanie terenu jak i jego rozległość. W poszczególnych gminach występują sołectwa położone często powyżej 1000 m.n.p.m. Z uwagi na położenie i walory krajobrazowe mamy do czynienia ze wzmożonym ruchem turystycznym przez cały rok, a co za tym idzie z wieloma wezwaniami związanymi ze skrajnie trudnymi przypadkami.

Biorąc pod uwagę uwarunkowania środowiskowe, w których przychodzi działać zespołom ratownictwa medycznego Pogotowia Ratunkowego ZZOZ w Żywcu oraz dotychczasowe bardzo dobre doświadczenia wynikające z zastosowania będących na wyposażeniu urządzeń do mechanicznej kompresji klatki piersiowej, niezbędne stało się wyposażanie w tego typu urządzenia zespołów ratownictwa medycznego. Obecnie, urządzenie posiadają zespoły podstawowe stacjonujące w Jeleśni, Żywcu i Węgierskiej Górce. Koszt urządzenia to 50 000zł.

Źródło: Szpital Żywiec