Biznes

Okres wakacyjny to czas, kiedy górskie szlaki, również te beskidzkie, zapełniają się turystami. W tym roku jednak amatorzy górskich wędrówek napotykają na dosyć spore utrudnienia i muszą uzbroić się w cierpliwość podczas dojazdu do szlaków, zwłaszcza tych w gminie Jeleśnia. Wszystko z powodu trwających inwestycji w ciągu drogi DW 945.

Wzmacniają most 

W kwietniu bieżącego roku rozpoczął się remont mostu nad Koszarawą, na granicy Żywca i Świnnej. O utrudnieniach związanych z ruchem wahadłowym w tym miejscu pisaliśmy na naszych łamach wielokrotnie. 
Obecnie trwające prace przy przeprawie polegają na jej wzmocnieniu. Ma to zostać wykonane za pomocą instalacji dodatkowych stalowych łuków. Ponadto na moście położona zostanie nowa nakładka asfaltowa oraz zamontowane będą nowe bariery energochłonne. Remont przebiega przy ruchu wahadłowym, natomiast ruch w obu kierunkach ma zostać przywrócony w drugiej połowie sierpnia br. Prace mają być zakończone w listopadzie 2017 roku, a kosztować będą blisko 900 tys. zł - informuje rzecznik prasowy inwestora - Zarządu Dróg Wojewódzkich - Ryszard Pacer. 

Przebudowują skrzyżowanie

Zmierzający do Korbielowa turyści, którzy pokonają remontowany most nad Koszarawą już kilkaset metrów dalej napotykają na kolejne utrudnienia, związane z przebudową skrzyżowania drogi wojewódzkiej w kierunku Korbielowa i powiatowej, prowadzącej do Przyłękowa. Inwestycja rozpoczęła się w maju bieżącego roku i polega m.in. na umocnieniu brzegów potoku Przyłękówka oraz budowie nowego mostu nad wspomnianym ciekiem wodnym. Według informacji podanych przez Ryszarda Pacera, nowa przeprawa będzie szersza niż obecna, zmieni się również układ skrzyżowania - zmiana kierunku jazdy lub włączenie się do ruchu będzie łatwiejsze dzięki łagodniejszym łukom oraz wysepkom separującym ruch, ponadto w obrębie skrzyżowania powstaną chodniki. Jeżeli chodzi o terminy, to ruch wahadłowy w tym miejscu ma potrwać do 3 listopada br, zaś finał wszystkich prac ma nastąpić końcem kwietnia 2018 roku. Dodatkowo inwestor podkreśla, że wykonawca został zobowiązany, by w czasie występowania utrudnień, był gotów w każdym momencie, przez całą dobę zapewnić kierowanie ruchem ręcznie, gdyby sygnalizacja świetlna nie zapewniała odpowiedniej przepustowości na przebudowywanym moście. Koszt inwestycji wylicza się na blisko 3,5 mln. zł.
Na chwilę obecną prace przebiegają zgodnie z harmonogramem, zatem można liczyć na to, że podane przez wykonawców i inwestora terminy są realne.

Autor: PW
Fot.: UG Świnna