Biznes

Żywiecki MEDICUS został wybrany do realizacji Programu „Wdrażanie zasad racjonalnego stylu życia wśród osób z nadwagą i otyłością w systemie ochrony zdrowia w Polsce”, który jest realizowany w ramach projektu pt.: ,,Zapobieganie nadwadze i otyłości oraz chorobom przewlekłym poprzez edukację społeczeństwa w zakresie żywienia i aktywności fizycznej” i objęty Szwajcarsko-Polskim Programem Współpracy.

W ramach trwającego 12 tygodni Programu zaplanowano spotkania z dietetykiem, psychologiem oraz zajęcia z rehabilitantem. Ponadto w placówkach współpracujących z MEDICUS przez okres trwania Programu uruchomione zostaną bezpłatne dietetyczne punkty konsultacyjne, w których pacjenci będą mogli skorzystać z porad profesjonalnych dietetyków. Rekrutacja do Programu rozpocznie się w kwietniu 2016 roku.

Program powstał dzięki inicjatywie Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie, a zrealizowanie go umożliwią środki finansowe uzyskane w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. Stanowi on formę odpowiedzi na wezwania ekspertów Unii Europejskiej i Światowej Organizacji Zdrowia dotyczące konieczności zwalczania i zapobiegania otyłości, która jest główną przyczyną wielu chorób cywilizacyjnych takich jak np. cukrzyca typu 2, choroby układu krążenia, nowotwory oraz której występowanie przybiera rozmiary epidemii. Najskuteczniejszym sposobem zabezpieczenia się przed wyżej wspomnianymi chorobami jest racjonalne zredukowanie masy ciała. Z kolei najlepszą i najbezpieczniejszą formą odchudzania jest zmiana sposobu odżywiania, zwiększenie aktywności fizycznej oraz wypracowanie umiejętności radzenia sobie ze stresem. Celem Programu jest pomoc zakwalifikowanym osobom w zmianie nieprawidłowych nawyków prowadzących do nadwagi i otyłości. Najlepsze efekty przyniesie pełne uczestniczenie we wszystkich zajęciach.

Aby zostać zakwalifikowanym do Programu należy wykonać odpowiednie badania laboratoryjne, które będą się wiązały z koniecznością pobrania około 10 ml krwi w celu oceny morfologii, lipidogramu, kwasu moczowego, transaminaz, krzywej obciążenia glukozą (OGTT - dwukrotne pobranie krwi - na czczo i dwie godziny po wypiciu roztworu 75 g glukozy) w celu oceny gospodarki węglowodanowej i TSH (w celu oceny czynności tarczycy). W okresie kwalifikacji do Programu zostanie również wykonana próba wysiłkowa (nadzorowana i oceniana przez kardiologa), która będzie miała na celu wykluczenie choroby niedokrwiennej serca i określenie dozwolonego poziomu aktywności fizycznej. Na zakończenie, u wszystkich uczestników Programu, zostanie ponownie pobrana krew na czczo (około 7 ml) w celu kontroli lipidogramu i glukozy, natomiast u osób z nieprawidłowymi wyjściowymi wynikami OGGT, transaminaz, kwasu moczowego - ich ocena będzie ponownie wykonana. Podczas rekrutacji do Programu u uczestników zostaną również dokonane pomiary antropometryczne - wzrost, masa ciała, obwód talii. Kontrole masy ciała i obwodu talii zostaną przeprowadzone kilkakrotnie podczas trwania Programu oraz na jego zakończenie.

Autor: Katarzyna Kubica-Sroka