Biznes

Cztery nowe województwa powstaną w Polsce. Tak przynajmniej chce PiS. Politycy tej partii zapowiadają powstanie województwa warszawskiego, środkowopomorskiego, częstochowskiego oraz prawdopodobnie bialsko-siedleckie.

 Kilka tygodni temu Mariusz Błaszczak z sejmowej mównicy powiedział, że w nawiązaniu do wyborczych obietnic PiS z 2015 roku utworzenie trzech nowych województw: warszawskiego, środkowopomorskiego oraz częstochowskiego to sprawa nadal aktualna i partia nie wycofuje się z tych zamierzeń, ale realizacja tych zamierzeń odłożona jest w dalszej perspektywie. Błaszczak podkreślił, że nikt nie może przewidzieć wyników wyborów parlamentarnych, jednak jeśli w przyszłych wyborach parlamentarnych w 2019 roku wynik wyborczy będzie podobny do tego z 2015 roku, to wówczas Prawo i Sprawiedliwość przystąpi do zapowiadanej korekty. 
Do trwającej dyskusji, dotyczącej nowego podziału administracyjnego Polski, przyłączył się również burmistrz Żywca Antoni Szlagor. Wczoraj - 30 czerwca 2017 r., włodarz na swoim twitterze napisał: 

Wierzę ze posłowie z PiS a jest ich większość w naszym okręgu wyborczym powalczą o powstanie województwa beskidzkiego dawnego bielskiego!

Myśl tę następnie rozwinał na facebbokowym profilu, pisząc: 

rozpoczęła się dyskusja na temat nowego podziału administracyjnego kraju. Posłowie PiS mówią o tym, że powinny być cztery, a nie jak mówiono dotychczas trzy nowe województwa. Chciałbym niniejszym zaproponować, aby do dyskusji na temat nowego podziału administracyjnego włączyć temat powstania województwa podbeskidzkiego. Wszyscy pamiętamy województwo bielskie, pomimo licznych protestów zostało ono zlikwidowane przy ostatniej reformie administracyjnej. Moim zdaniem, wbrew logice. Było to jedno z najlepiej prosperujących pod względem gospodarczym województw przy podziale na 49 województwa, miało jedną z najmniejszych stóp bezrobocia w kraju, było prężnie rozwijające się, na dodatek położone przy dogodnych szlakach komunikacyjnych. Dzisiaj trzeba bardzo poważnie pomyśleć o tym, by powstało nowe województwo - podbeskidzkie. Jako, że większość posłów z okręgu nr 27 wywodzi się z Prawa i Sprawiedliwości, zwracam się do Panów Posłów o to, byśmy wspólnie zaczęli dyskusję na temat nowego podziału administracyjnego, którego wymagają czasy i sytuacja. Powstanie nowego województwa na naszym terenie, województwa podbeskidzkiego może przynieść regionowi wiele korzyści, a przede wszystkim zmniejszy centralizację szczebla wojewódzkiego, co będzie niezwykle korzystne dla mieszkańców.

Czy powstanie województwa podbeskidzkiego byłoby korzystne dla mieszkańców? Jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Zapraszamy do dyskusji!

Oprac.: WM