Biznes

Przedstawiciele Stowarzyszenia Beskidzki Dom zaproponowali, by zmienić nazwę województwa śląskiego na województwo śląsko-małopolskie. 20 lutego petycja w tej sprawie trafi do Urzędu Wojewódzkiego i Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach.

 Stowarzyszenie kładzie nacisk przede wszystkim na równouprawnienie i dowartościowanie tych mieszkańców małopolskiej części województwa śląskiego, którzy nie identyfikują się ze Śląskiem. Ponadto organizacja podkreśla rolę edukacji regionalnej. Stowarzyszenie, poza zmianą nazwy, chce równiez wnioskować o zmianę heraldyki. Jak informują autorzy inicjatywy:

Stowarzyszenie Beskidzki Dom oraz szereg stowarzyszeń regionalnych żąda zmiany nazwy województwa śląskiego na śląsko-małopolskie i wprowadzenia do heraldyki tego województwa symboli związanych z jego historyczną, małopolską tożsamością. Stanowisko to wynika z następujących faktów:

1) Wschodnia część województwa śląskiego jako historyczna Małopolska ma odrębną od Śląska historię, tożsamość i kulturę regionalną.

2) Dziedzictwo wschodniej części województwo jest lekceważone przez władze państwowe i regionalne, środki masowego przekazu oraz liderów opinii zarówno na Śląsku, jak i w kraju.

3) Podwójne nazewnictwo upodmiotowi wszystkie ziemie wchodzące w skład województwa i pozwoli mieszkańcom jego małopolskiej części czuć się współgospodarzami na równi ze Ślązakami.

4) Praktyka podwójnego nazewnictwa sztucznych regionów administracyjnych jest praktykowana w Europie, na przykład w Niemczech (kraj związkowy Badenia-Wirtembergia), Węgrzech (komitat Borsod-Abauj-Zemplin) czy Czechach (województwo śląsko-morawskie). Również w Polsce znajdziemy podobne przykłady (woj. kujawsko-pomorskie czy warmińsko-mazurskie). Przykładem heraldycznym właściwej wrażliwości historycznej może być powiat bielski ziemski, którego herb nawiązuje zarówno do tradycji małopolskich, jak i śląskich.

Nasze pismo składamy na ręce Prezydenta RP, Premiera RP, Prezesa Prawa i Sprawiedliwości, Marszałków województwa małopolskiego i śląskiego oraz wojewody śląskiego.

Oprac.: PW