Biznes

Planujecie zimowy wypad na narty na Słowację? Koniecznie sprawdźcie zmiany, jakie od roku 2016 szykują się na słowackich drogach.

Zmiany dotyczą przede wszystkim winiet. Od 1 stycznia 2016 roku na Słowacji wprowadzone zostaną winiety elektroniczne, zastąpią klasyczne winiety, które obecnie naklejamy na przednią szybę samochodu. Dostępne są, dla samochodów do 3,5 tony, od 1 grudnia 2015 roku. Można je zakupić na wybranych stacjach paliw na Słowacji, w punktach sprzedaży oraz samoobsługowych automatach na przejściach granicznych. Ponadto są dostępne poprzez stronę internetową www.eznamka.sk, opracowaną również w języku polskim. Dodatkowo e-winiety można zakupić za pomocą smartfonu lub tabletu, przez aplikację mobilną „eznamka”.

Jak kupić?

Zakup elektronicznej winiety nie sprawia problemów. Przy zakupie trzeba wprowadzić nr rejestracyjny pojazdu, kraj w którym zarejestrowany jest nasz samochód oraz podać dane karty płatniczej. W przypadku gdy chcemy otrzymać potwierdzenie o zakupie e-winiety, trzeba wpisać adres e-mail. Kupując „wirtualną winietę” na stacjach paliw lub w punktach sprzedaży, możemy płacić gotówką lub kartą płatniczą. 

Ceny wzrosną?

Ceny e-winiet pozostaną na tym samym poziomie co ceny klasycznych winiet w poprzednich latach. Oznacza to, że za najkrótszą 10-dniową e-winietę zapłacimy 10 euro, za miesięczną 14 euro, natomiast za roczną 50 euro.