Biznes

30.08 w sali sesyjnej budynku starostwa odbyła się XXIX Sesja Rady Powiatu. Poruszono wiele ważnych kwestii m. in. temat budżetu starostwa.

Zapowiadane remonty i modernizacje dróg

Najczęściej podejmowanym tematem sesji była kwestia modernizacji dróg powiatowych. Na jedenaście interpelacji, osiem dotyczyło wniosków o remonty jak np. trasa Żywiec-Oczków-Kobiernice lub Laliki-Koniaków, o budowę chodników - m.in. w Rychwałdku przy ul. Beskidzkiej, w Okrajniku przy ul. Dworskiej, w Moszczanicy przy ul. Wichrowej oraz na Leśniance, a także o poprawę oznakowania dróg. O to ostatnie szczególnie mocno zabiegały radna Anna Satława i reprezentująca mieszkańców Podlesia p. Judyta Leśko, która w imieniu sąsiadów złożyła wolny wniosek o poprawę oznakowania, budowę progów zwalniających i ograniczenie dopuszczalnej prędkości pojazdów do 40km/h. Radni mieli także zastrzeżenia co do długości remontów np. radny Jacek Seweryn zwrócił uwagę na problem korków tworzących się w Ujsołach, Milówce i Kamesznicy i na wiążące się z nimi opóźnienia autobusów. Zapytał do kiedy potrwa remont czy Starostwo Powiatowe mogłoby uzgodnić z przewoźnikami przesunięcie na wcześniejsze godziny kursów dowożących młodzież do szkół. Starosta Andrzej Kalata odparł, że wykonawca remontu zobowiązał się oddać drogę do użytku w październiku. Dodał też, że Starostwo nie będzie kontaktować się z przewoźnikami, bo to od młodzieży zależy, czy się będzie spóźniać, czy nie. Ponadto jest zdania, że taka interwencja nie przysłużyłaby się wizerunkowo Starostwu. Poruszono także temat przejść dla pieszych w Ciścu. Planowane są pasy w dwóch miejscach, a także zamontowanie elektronicznych tablic ostrzegawczych. Andrzej Kalata stwierdził, że wniosek o przejścia dla pieszych jest najbardziej zasadny, ale inne prośby lokalnej społeczności są raczej bezsensowne i ich spełnienie groziłoby paraliżem komunikacyjnym regionu.

Przyjęte uchwały

Tomasz Tomczyk przedstawił radnym opinie Komisji Budżetu i Finansów dotyczące autopoprawek do uchwały o budżecie na 2017r., zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2017-2023 i uchwały w sprawie zaciągnięcia kredytu długoterminowego. Uchwały przyjęto jednomyślnie.

Przyjęto również uchwałę dot. odebrania drodze przebiegającej przez Rajczę i Milówkę do granicy statusu drogi powiatowej. Radny Adam Iwanek przeciwny uchwale wniósł wniosek o wykreślenie jej z porządku obrad, uzasadniając swoje stanowisko niejasnym statusem drogi, która jest międzynarodowa, więc nie może zostać jej odebrana kategoria drogi powiatowej, bo jej nie posiada. Zapowiedział, że jeśli uchwała zostanie przyjęta, wójtowie Rajczy i Milówki zaskarżą decyzję do sądu.

Andrzej Kalata odparł, że po reformie samorządowej drodze nadano status drogi gminnej, ale ze względu na jej znaczenie złożono wniosek do Sejmiku Wojewódzkiego o uznanie jej za drogę wojewódzką. Rozpatrzono go negatywnie. Starostwo złożyło wówczas wniosek o kasację decyzji sejmiku do sądu administracyjnego. Postępowanie trwa. Reasumując, droga nie może być powiatowa, bo powinna być wojewódzka.

Porządek i bezpieczeństwo

W sesji wzięli udział Katarzyna Walczyńska - zastępczyni Powiatowego Lekarza Weterynarii, Michał Łukasik - Komendant Powiatowy Policji i Andrzej Graca - Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej. Ich wystąpienia dotyczyły działalności podległych im instytucji w 2016r.

W minionym roku inspektorat weterynaryjny sprawował nadzór nad dwunastoma imprezami masowymi z udziałem zwierząt, przeprowadził liczne kontrole epidemiologiczne inwentarza żywego i produktów żywnościowych. Ponadto p. Walczyńska zapowiedziała jesienne szczepienie lisów wolnożyjących. W dniach 15 - 22.09 na terenie całego województwa będą zrzucane z samolotów przynęty ze szczepionkami. Inspektorat ostrzega - nie wolno podnosić przynęt, a przez kolejne dwa tygodnie po akcji należy unikać spacerów z pupilami na terenach, na które zrzucano szczepionki.

Komendant policji, Michał Łukasik w swoim wystąpieniu powiedział, że dynamika przestępczości się zmniejszyła, a wykrywalność się zwiększyła. Spadła ilość kradzieży, pobić i rozbojów. Jeśli zaś chodzi o bezpieczeństwo na drogach, rok 2016 był stosunkowo spokojny. Miało miejsce 147 wypadków, w tym tylko cztery zdarzenia śmiertelne. Dla porównania - w samym lipcu 2017r. przydarzyło się siedem wypadków ze skutkiem śmiertelnym. Komendant Łukasik stwierdził z bólem, że policja ma raptem 20% wpływu na bezpieczeństwo na drogach, ponieważ wśród przyczyn wypadków prym wiodą nadmierna prędkość i wymuszenia.

Andrzej Graca - komendant PSP w Żywcu - poinformował, że w 2016r. strażacy interweniowali 1578 razy, w tym ponad 400 razy wyjeżdżali do pożaru - średnio co 17 godzin, jak wyliczył komendant Graca. Ponadto skontrolowano pod kątem zabezpieczeń przeciwpożarowych ponad ćwierć tysiąca budynków. Przeprowadzono także szereg szkoleń dla strażaków z OSP.

Oświata

Starostwu udało się pozyskać dotację w kwocie trzech milionów na modernizację warsztatów i pracowni w szkołach przyuczających do zawodu. Nastąpiły zmiany na stanowisku dyrektora w dwóch szkołach ponadgimnazjalnych - w Liceum im. M. Kopernika i w moszczanickim ZSAiO.

Autor: Marta Duda