Biznes

Kilka tygodni temu pisaliśmy o planach zagospodarowania terenów przy dworcu kolejowym w dzielnicy Zabłocie. Dziś przedstawiamy szczegóły tego projektu.

 Do artykułu sprzed kilku tygodni możecie wrócić TUTAJ. Jak ujawnia autor projektu - architekt Michał Kąkol - "Zakresem projektu jest projekt koncepcyjny rewitalizacji magazynów kolejowych oraz budynku Głównego Dworca Kolejowego w Żywcu wraz z projektem terenów należących do Polskich Kolei Państwowych oraz miasta Żywiec. Istotnym elementem założenia jest stworzenie Ulicy Kultury Ziem Żywieckich. W miejscu starych magazynów proponuje się lokalizacje ulicy kulturalno-regionalnej z naciskiem na promowanie kultury żywieckich, produktów regionalnych. Powstanie tam nowy budynek, który swoją formą będzie nawiązywał do kontekstu miejsca a funkcją do propagowania kultury. Założeniem pracy jest próba ożywienia terenów dworca PKP w Żywcu. Obecnie pomieszczania dworca są tylko w części zajmowane przez najemców. Kolejnym ważnym celem jest uporządkowanie istniejącej zabudowy w tkance urbanistycznej miasta, w okolicach Dworca Głównego. Obecnie tkanka ta jest chaotyczna i niereprezentacyjna. Powstające nieduże budynki handlowe nie odpowiadają architektoniczne ani urbanistycznym standardom miejsca, w którym się znajdują. W zakres opracowania wchodzi: Rewitalizacja Dworca PKP w Żywcu. Rewitalizacja terenów przylegających do Dworca PKP wraz z budynkami należącymi do PKP Nieruchomości. Propozycja lokalizacji Parku Miejskiego na terenach obecnie nieużytkowanych. W skład opracowania wchodzi również założenie urbanistyczne związane z projektowaniem nowych obiektów. Lokalizacje projektowanych budynków zakłada się przy tworzonym ciągu pieszo-rowerowym. Ciąg ten będzie łączyć całość zagospodarowania począwszy od obiektu Inkubatora przedsiębiorczości aż do pętli autobusów miejskich. W pierwszym etapie inwestycji proponuję się wyburzenie starych magazynów znajdujących się przy Dworcu Głównym i wybudowanie obiektu Magazynu Kultury razem z Inkubatorem przedsiębiorczości. Kolejnym etapem będzie wyburzenie obiektu byłego sklepu Biedronka oraz uporządkowanie terenów do niego przyległych, wybudowanie nowych obiektów dedykowanych rozwojowi i promocji kultury górali żywieckich". Projekt powstał w pracowni 3D-ARCH DESING STUDIO z Żywca.
Czy dojdzie do jego realizacji? Miasto jest w trakcie rozmów z spółkami kolejowymi, które w dużej części są właścicielami terenów przy dworcu. Wszystko wskazuje więc, że są to plany dalekosiężne. Przy okazji projektu pojawiły się również inne propozycje, jak m.in. sugestia Stowarzyszenia Kolej Beskidzka, o czym pisaliśmy TUTAJ.

W galerii pod artykułem możecie zobaczyć wizualizacje.

Oprac.: PW