Historia

Tata, Tatuś, Tatko, Ojciec - to niezwykle ważna osoba w życiu każdego,  niestety jego rola w naszej kulturze jest wciąż niedoceniana. Dzień Ojca to święto, które nie jest tak mocno nagłaśniane w mediach jak Dzień Matki, wiele osób nawet nie pamięta, kiedy to święto jest obchodzone. A przecież ojcowie obok naszych matek to najważniejsi ludzie w życiu.

Dzień Ojca posiada swoje początki w Stanach Zjednoczonych, a dokładnie z miejscowości Spokane w stanie Waszyngton. Święto to zainicjowała kobieta - Sonora Louise Smart, mająca niezwykłego ojca - Williama Smarta, weterana wojennego, który po śmierci żony, samotnie wychowywał sześcioro dzieci. Z opowieści Sonory Ojciec był bardzo opiekuńczy i dobry, dlatego w 1909 roku Sonora udała się do duszpasterza i mieszkańców, aby poświęcić dzień 5 czerwca (kiedy wypadały urodziny jej Taty) wszystkim ojcom na świecie. Niestety pastor nie zdążył przygotować specjalnych uroczystości na ten dzień, dlatego Święto Ojca odbyło się 19 czerwca 1909 roku.  Święto spodobało się w USA tak bardzo, że w 1924 roku prezydent Calvin Coolidge oficjalnie uznał Dzień Ojca, jako święto w całych Stanach Zjednoczonych. Prawnie zostało wprowadzone w 1972 i od tej pory wypada co roku w trzecią niedzielę czerwca.

Dużo państw obchodzi ten dzień podobnie jak Dzień Matki, w niedzielę,  np. w takich krajach jak: Argentyna, Bangladesz, Chile, Chiny, Czechy, Filipiny, Francja, Holandia, Hong Kong, Irlandia, Japonia, Kanada, Kuba, Malezja, Malta, Mauritius, Meksyk, Peru, Republika Południowej Afryki, Singapur, Słowacja, Sri Lanka, Stany Zjednoczone, Turcja, Wenezuela, Wielka Brytania, Zimbabwe.

W Polsce Dzień Taty to stała data 23 czerwca  i święto to jest obchodzone od 1965 roku. Dlaczego dopiero od tego? Związane to jest z historią kraju i narodzin ideału Matki-Polki. W czasie wojny to matka była najważniejsza dla dzieci, a Ojciec zazwyczaj był na wojnie, brał udział w powstaniu lub siedział w więzieniu. Wiele kobiet wychowywało dzieci samotnie, a Ojciec był tylko w pamięci rodziny jako ojciec-bohater.

Współcześnie coraz bardziej odchodzi się od nieaktualnego dziś  ideału Matki-Polki, a Ojciec w rodzinach odgrywa coraz większą rolę. Świadczy o tym zrównanie praw i obowiązków w polskich rodzinach oraz tak zwane Tacierzyńskie. Niestety w świadomości wielu osób ciągle dominuje pogląd, że ojcowie są złymi opiekunami dzieci, widać to bardzo dobrze na rozprawach sądowych, gdzie Pani Sędzina częściej przyznaje dziecko patologicznej Matce, niż Ojcu, który posiada lepszą sytuację materialną i zdrowotną.  Miejmy nadzieję, że z biegiem lat ta opinia będzie się zmieniać na korzyść Ojców.

Tymczasem portal ŻywiecInfo życzy wszystkim Tatom wszystkiego najlepszego!

Opracowanie: Mała Mi

Bibliografia:

1. Janukowicz M., "Czy współczesne ojcostwo, to ojcostwo nieobecne?",  "Małżeństwo i Rodzina" 2002, nr 1, s. 43-47. 

2. Paruzel E., "Rola ojca w wychowaniu dziecka w rodzinie - zarys historyczny", "Edukacja"  2001, nr 4, s. 20-27.

3. http://dzienojca.fm.interia.pl/historia.html

4. http://www.dzien-ojca.pl/?start=9