Zawodowa Straż Pożarna (ZSP) rozpoczęła służbę dla społeczeństwa miasta Żywcu i Żywiecczyzny 1 stycznia 1968 roku. W tym roku obchodzimy okrągły jubileusz 50 lat pożarnictwa na Żywiecczyźnie!
Na wniosek ówczesnego Komendanta Wojewódzkiego Straży Pożarnych pułkownika pożarnictwa Stanisława Zarzyckiego, uchwałą Prezydium Wojewódźiej Rady Narodowej w Krakowie została powołana w 1968 roku ZSP w Żywcu. W związku z tym 1 stycznia zostało powołanych 6 nowych jednostek taktyczno-operacyjnych, które zlokalizowane zostały na terenie miast: Miechów, Limanowa, Chrzanów, Skawina, Olkusz, Żywiec. W tym czasie na terenie miasta istniały Ochotnicze Straże Pożarne: OSP Żywiec-miasto (rok założenia 1872), OSP Żywiec-Zabłocie (rok założenia 1898), OSP Żywiec-Sporysz (rok założenia 1907). Istniały również Zakładowe Ochotnicze Straże Pożarne (ZOSP). Jedyną Zakładową Zawodową Straż Pożarną (ZZSP) w Żywieckich Zakładach Papierniczych "Solali", istniejącą od 1949 roku, zlikwidowano w grudniu 1967 roku. Utworzenie ZSP w Żywcu zakończyło tym samym funkcjonowanie istniejącego również od 1952 roku tzw. "Pogotowia Zawodowego Straży Pożarnych" – liczącego w dniu rozwiązania 10 strażaków. ZSP w Żywcu zaliczona została do kategorii IV. Komendantem ZSP został podporucznik pożarnictwa Czesław Pruski.
Pierwszy wyjazd ZSP w Żywcu
16 stycznia 1968 roku miał miejsce pierwszy wyjazd sekcji ZSP do usuwania zatorów lodowych na rzece Sole w Radziechowach i Cięcinie. W pierwszym roku działalności "zawodówki" na terenie powiatu żywieckiego zanotowano 101 pożarów, a wyjazd do akcji następował średnio co 87 godzin. W 1970 roku z myślą o prowadzeniu akcji ratowniczych na wodach Jeziora Żywieckiego oraz usuwaniu skutków powodzi, w ramach struktur ZSP utworzono "Kompanię Powodziową". Decyzją Komendanta Głównego Straży Pożarnej, generała pożarnictwa Zygmunta Jarosza, z dnia 29 lutego 1972 roku ZSP w Żywcu zaliczono do kategorii III. Spowodowało to podniesienie stanu osobowego ZSP, utworzenie trzeciej zmiany i przejście na system służb 12-to godzinnych. Na mocy dekretu o służbie funkcjonariuszy z dnia 27 grudnia 1974 roku pełnienie służby w ZSP odbywało się w systemie: 24 godziny służby - 48 godzin wolnych od służby.
Kompania ZSP
Od 1975 roku Komenda i ZSP w Żywcu podlegały Komendzie Wojewódzkiej Straży Pożarnych w Bielsku-Białej. Zgodnie z wprowadzoną w 1975 roku ustawą o ochronie przeciwpożarowej z dnia 12 czerwca 1975 roku, ZSP w Żywcu zaliczono do kategorii B, co oznaczało, że odtąd jej siłę stanowiła kompania, a na każdej zmianie służbę pełnił jeden pluton.
Źródło: TUTAJ