Czy zastanawialiście się kiedyś jakie jest źródło nazw wiosek w naszym regionie? Co jakiś czas będziemy Wam przybliżać historię nazw miejscowości na Żywiecczyźnie, a zaczniemy od wsi Sól.
Sól - odrzwia starej chałupy i jej mieszkaniec. Źródło zdjęcia: BESKIDY ŁĄCZĄ - Beskidzka Grupa Rozwoju Regionalnego
Nazwa wsi pochodzi od pokładów soli ukrytych w głębi ziemi. Sól od dawna słynęła ze źródeł solankowych, wykorzystywanych przez miejscową ludność w celach spożywczych. W czasach gdy ludziom brakowało pieniędzy na sól - np. w okresie zaborów, pobór solanki, zastępującej sól był tak duży, ze władze skarbowe zaboru austriackiego nakazały zasypanie źródeł i zabroniły ich eksploatacji.
Pierwsza wzmianka o Soli w źródłach pisanych pochodzi z roku 1608. O solankach wspominał również w "Dziejopisie Żywieckim" Andrzej Komoniecki:
"Roku pańskiego 1664 we wsi nazwanej Soli w powiecie żywieckim od granic węgierskich soli warzono, zaciągnowszy z Wieliczki górników, którzy wykopawszy studnie dostali wód słonych i sól z nich warzyli. I od godziny do godziny, to jest przez godzin 24 po korcy 12 soli warzonej brali, po pół talara naprzód korce sprzedawali".
Co równie interesujące, ludność zamieszkująca sól była wyjątkowo zdrowa, nie chorowała na tarczycę i nie posiadała zgrubień szyi (tzw. woli), co było powszechnym zjawiskiem u mieszkańców innych wsi w Beskidach. Działo się to za sprawą występującego w solance jodu.
Sól to też miejscowość z ogromnym potencjałem turystycznym, gdyż w górnej części wsi znajdują się źródła mineralne solanki termalnej, osiągającej temperaturę 38 stopni Celsjusza.
Wspomniane właściwości lecznicze solanek zauważył w roku 1886 biskup krakowski ks. Dunajewski i sugerował założenie w tej miejscowości lecznicy, pojawił się również pomysł założenia w Soli zakładu zdrojowego lecz do realizacji tych projektów nie doszło.
W Soli znajduje się też zabytek zasługujący na uwagę, a jest nim drewniana dzwonnica z roku 1837.
Źródło zdjęcia: http://fotopolska.eu/275311,foto.html
Oprac.: Ren