Laliki z pewnością przyciągają miłośników drewnianych zabytków. To właśnie tutaj, w przysiółku Pochodzita znajduje się drewniany kościółek, kótry należy do obiektów Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego.
Historia tego kościoła sięga lat 40. XX wieku, kiedy został wybudowany jako kaplica w miejscu, gdzie wcześniej istniały zabudowania będące częścią wsi Szare. Pierwsza drewniana kaplica wraz z dzwonnicą powstała w przysiółku Pochodzita pod koniec XIX wieku. W 1917 roku zbudowano tu nową kaplicę, która jednak spłonęła w czasie II wojny światowej. Trzeci kościół powstał w 1947 roku, a od roku następnego księża z Milówki odprawiali tu msze co dwa tygodnie. W 1965 roku kościół został rozbudowany, nadając mu współczesny wygląd. Od 1989 roku jest on filialnym kościołem parafii w Lalikach pod wezwaniem Zesłania Ducha Świętego.
Budynek kościoła, zbudowany na kamiennym fundamentach, posiada konstrukcję zrębową. Jest to niewielka budowla trójnawowa, z czworoboczną wieżyczką z sygnaturką na szczycie. Dach i ściany pokryte są gontem. W 1965 roku dodano boczne nawy. Ściany i strop ozdobione są rycinami wykonanymi przez miejscowych artystów ludowych, takich jak Jan Krężelok z Koniakowa i Jan Porębski z Lalik. Motywy religijne oraz regionalne, ludowe wzory tworzą niepowtarzalny charakter tego miejsca. Twórcy rzeźbili drewniane ozdoby specjalnym nożem i gwoździem, a następnie pokrywali je warstwą lakieru. Oprócz wymienionych artystów, do wystroju kościoła przyczynili się również Ludwik i Franciszek Zawadowie, Franciszek Jakus oraz Franciszek Wojtas.
Tekst na podstawie: Polska.travel
Zdjęcie: https://www.laliki.wiara.org.pl/z-zewnatrz.html#group=gallery0&photo=3