Historia

Tadeusz Jänich to jeden z najbardziej zasłużonych mieszkańców Żywca. Harcerze z Żywca pragną, by ich drużyna nosiła imię tego niezwykłego człowieka i w związku z tym prowadzą akcję, w ramach której poszukują informacji na temat bohatera.

Od stycznia br. Hufiec ZHP Żywiec prowadzi Kampanię Bohater, poprzedzającą przyjęcie imienia Tadeusza Jänicha, który został wybrany na nowego bohatera naszej jednostki. W związku z tym, staramy się odnaleźć wszelkie dostępne materiały na jego temat. Ponieważ wiele z nich może znajdować się w prywatnych archiwach, zwracamy się do Państwa o pomoc w dotarciu do jak największego grona odbiorców. Mamy nadzieję, że dzięki temu uda nam się skontaktować i dotrzeć do źródeł, które pomogą nam przywrócić pamięć o postaci i zasługach Tadeusza Jänicha dla całego regionu - informują żywieccy harcerze.

Tadeusz Jänich był założycielem pierwszej drużyny skautowej w Żywcu. Pod jego dowództwem z Żywca wyruszyli rownież legioniści, którzy walczyli na frontach I wojny światowej. 

Osoby, które posiadają informacje lub pamiątki związane z Tadeuszem Jänichem proszone są o kontakt z ZHP Żywiec.