Historia

28 lutego tego roku swoje 95. urodziny obchodzi Józef Hulka - rzeźbiarz, twórca szopek i masek obrzędowych. Jeden z najwybitniejszych artystów Żywiecczyzny.

  • Józef Hulka to jeden z najwybitniejszych artystów z terenu Żywiecczyzny
  • Józef Hulka stworzył wiele dzieł, które znajdziemy w kościołach oraz muzeach w całej Polsce
  • Małżeństwo Józef i Anna Hulka otrzymali w 1992 roku nagrodę Oskara Kolberga

Józef Hulka urodził się 28 lutego 1926 roku w Łękawicy. Zaczął rzeźbić we wczesnej młodości. Po II wojnie światowej uczestniczył w licznych konkursach sztuki ludowej, gdzie zdobywał wiele nagród. Pracę zawodową (stolarz w zakładzie mebli giętych w Zadzielu) łączył z pracą na roli i zamiłowaniem do twórczości ludowej. Twórczość Józefa Hulki charakteryzuje się tematyką sakralną. Artysta rzeźbi w drewnie olchowym, lipowym i brzozowym. Rzeźby Józefa Hulki ozdabiają kościoły oraz znajdują się w wielu muzeach etnograficznych i regionalnych w Polsce, m.in. w kolekcji Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie.

Józef Hulka wykonuje również akcesoria obrzędowe, związane z okresem bożonarodzeniowym na Żywiecczyźnie. Dominują tutaj maski, gwiazdy oraz szopki. W tej dziedzinie twórczości pomagała Hulce jego żona Anna , zmarła w 2009 roku. Warto przypomnieć, że wraz z żoną Anną Józef Hulka otrzymał w 1992 roku nagrodę Oskara Kolberga. Ponadto w 2001 r. otrzymali odznakę "Zasłużony Działacz Kultury" przyznaną przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego, a wręczoną przez starostę żywieckiego Andrzeja Zielińskiego.

W twórczości Józefa Hulki znajdziemy również obrazy malowane na szkle o tematyce sakralnej, poruszającej sceny obrzędowe oraz sceny z życia codziennego mieszkańców Żywiecczyzny.

Źródło zdjęcia: witkowice.com
W artykule wykorzystano informacje udostępnione przez Muzeum Miejskie w Żywcu.