Karuzela w radziechowskim przedszkolu

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że w przedszkolu nr 1 w Radziechowach znajdowała się karuzela. Co więcej zdjęcie jakie widzicie w ikonie powyżej zostało wykonane prawodopodobnie w latacg 1952 - 1957. 

Budynek znajdujący się przy ulicy Świętego Marcina 740 w Radziechowach skrywa w sobie wiele tajemnic. Niewiele osób pewno wie, że w budynku przedszkola nr 1 (do 1952 r. budynek szkoły) w sali zajęć na parterze znajdowała się karuzela. Obecnie w części tej jest szatnia dla przedszkolaków.

Jak informuje Małgorzata Kasperek: Wracając jednak do zdjęcia, to zawsze, kiedy na nie patrzę, uderza mnie "entuzjazm" na twarzach dzieci. Nie wiem, może to znak tamtych czasów. Panie są raczej uśmiechnięte. Pani Lupowa może nieco speszona pozowaniem do fotografii. Ale dzieci... Jakieś smutne mi się wydają. I plansze na ścianach. Matko Jedyna! Pamiętam te obrazki w zestawie przedszkolnych pomocy dydaktycznych. Trudno jest przedstawić w kolorach pracę górnika, ale te plansze były wyjątkowo przygnębiające. Od kilku lat corocznie odwiedzają nas górnicy. Panowie: Mirosław Jarco, Marek Tlałka, Grzegorz Brodka, Andrzej Musiał opowiadają o swojej pracy i tradycjach górniczych. Pod koniec spotkania zwykle wszystkie dzieci chcą zostać górnikami. Nie wiem, czy wspomniane już plansze edukacyjne do tej pracy wystarczająco zachęcały. To taka moja osobista dygresja nauczycielki przedszkola. 

Liczę na to, że pomożecie mi Państwo odnaleźć uczestników zabawy na przedszkolnej karuzeli. Mam pewne przypuszczenia, ale poczekam na opinię oglądających. A może podzielicie się własnymi wspomnieniami na temat karuzeli. Ja znam ją jedynie z opowiadań. Pani Maria Marszałek, wieloletnia nauczycielka i dyrektorka Publicznego Przedszkola nr 1 w Radziechowach w latach 1992-2001, wspominała tę "atrakcję" jako spore zagrożenie bezpieczeństwa dzieci. Dodam jedynie, że zdjęcie musiało zostać wykonane w latach 1952- 1957, a udostępniła je Pani Anna Kosiec- emerytowana nauczycielka radziechowskiego przedszkola.

Informacja: Małgorzata Kasperek

Zdjęcie: Anna Kosiec


Drukuj   E-mail