Historia

Pod koniec sierpnia 1939 roku kapitan Tadeusz Sejmik z batalionu KOP "Czortów" został wezwany do dowództwa KOP w Warszawie gdzie otrzymał rozkaz zameldowania się 28 sierpnia w Suchej Beskidzkiej.  Tam od pułkownika Janusza Gaładyka z Pierwszej Brygady Strzelców Górskich otrzymał rozkaz objęcia dowództwem 151 Kompanii Fortecznej "Węgierska Górka". Kampania ta składała się z żołnierzy batalionu KOP "Wklejka", "Berezwecz", "Wołożyn" oraz "ON Żywiec" którzy byli przeszkoleni w obsłudze armatek ppanc. ckm oraz rkm. 30 sierpnia kampania przybyła do Węgierskiej Górki i obsadziła nie w pełni jeszcze wykończone schrony bojowe.

1 września w godzinach porannych przybyła półbateria forteczna KOP 'Sarny" pod dowództwem porucznika Leopolda  Galocza, która obsadziła schron bojowy "Waligóra"


kompania1

Siły 151 Kompanii Fortecznej "Węgierska Górka":

75 żołnierzy, 4 schrony bojowe, 2 armaty 76,2 mm, 3 armaty p-panc. 37 mm, 10 ckm, 3 rkm.

Na początku maja 1939 roku w miejscowości Tonie pod Krakowem zorganizowano 151 Baterię Artylerii Górskiej. która została wyposażona w 4 działa górskie. Dowódcą baterii został kpt. Aleksander Żuchowski-Dunin. W nocy 24/25 sierpnia bateria została przewieziona transportem kolejowym do Żywca i ulokowana w zabudowaniach fabryki papieru "Solali". W dniu 31 sierpnia wieczorem bateria zajęła stanowiska ogniowe na północ od miejscowości Cięcina, ok. 4 km na północ od stacji kolejowej "Węgierska Górka".

Siły 151 Baterii Artylerii Górskiej

ok. 60 żołnierzy, 4 działa górskie


kompania

W kwietniu 1939 r. zorganizowano Batalion Obrony Narodowej "Żywiec" z Kompanii "Milówka". W skład batalionu wchodziły:

- kompania Żywiec

- kompania Milówka - został z niej wyłączony 2 pluton i rozmieszczony w rejonie Zwardonia (ok. 30 żołnierzy i 1 rkm)

- kompania Rajcza

- kompania Specjalna

Przeciwko naszym siłom ruszyła tymczasem do natarcia cała 7 dywizja piechoty wyposażona w liczne związki zmotoryzowane oraz szczególnie obficie wyposażona w artylerię.

W kolejnej części opis walk pod Węgierską Górką.

Opracowanie: K.M

Źródło:

B. Kudłacik, “Reduta pod Węgierską Górką“, archiwum autora.

P.Figura, “Fortyfikacje Beskidu Żywieckiego Gmina Węgierska Górka i Jeleśnia”, archiwum autora.

S.Suchanek  „Forty Węgierskiej Górki”, Węgierska Górka 2009

http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=106477

Kopiowanie materiałów zabronione