Historia

„Miasta partnerskie” są formą współpracy między ośrodkami miejskimi w różnych krajach, mającą na celu wymianę kulturalną, gospodarczą i informacyjną. Pierwsze partnerstwa miast powstawały w 1947 r. Ich intencją było rozpowszechnianie międzynarodowej współpracy u podstaw. Prekursorami podpisania pierwszych umów partnerskich były władze niemieckiego Ludwigsburga i francuskiego Montbéliard.

Ideą partnerstwa miast jest współpraca międzyludzka, niezależnie od granic państwowych. Wielokrotnie początkiem partnerstwa miast są osobiste kontakty między ich mieszkańcami (np. grupy polonijne). Równie często pierwszym krokiem jest również współpraca szkół w poszczególnych miastach. Gdy kryteria partnerstwa są spełnione, następuje oficjalna wizyta prezydenta miasta i rewizyta. Nawiązanie współpracy odbywa się przez podpisanie obustronnie odpowiedniego dokumentu o partnerstwie. Kolejno mają miejsce regularne wizyty, często o charakterze półoficjalnym.

Zakres współpracy zagranicznej Żywca

Polityka zagraniczna Żywca ma na celu zmianę wizerunku miasta dzięki stworzeniu obrazu Żywca jako miasta, które unowocześnia swoją gospodarkę, jest miejscem wielu inwestycji, gminą dbającą o stan środowiska naturalnego, miejscem zamieszkanym przez wykształconych, dobrze wykwalifikowanych ludzi, miastem o bogatej różnorodnej kulturze. Podpisane porozumienia o partnerskiej współpracy z regionami, które posiadają znaczne doświadczenia samorządowe, podobną strukturę gospodarczą i kulturową są podstawą działań władz miejskich. W zakres współpracy międzynarodowej z miastami - bliźniakami: Unterhaching, Riom, Cadca, Adur District, Godollo wchodzą: wymiana doświadczeń, wyjazdy młodzieży, organizacja imprez kulturalnych oraz promocja turystyczna i gospodarcza. Kontakty te przyczyniają się do lepszego poznania naszych sąsiadów, co w dobie jednoczenia się kontynentu jest rzeczą ważną.

Unterhaching w Niemczech

Unterhaching – miejscowość i gmina w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Górna Bawaria, w powiecie Monachium, która leży około 10 km na południe od centrum Monachium.

Pierwsze wzmianki dotyczące miejscowości pochodzą z 806 r. n.e., tym samym jest ona starsza od sąsiedniego Monachium. Sama nazwa Unterhaching wiązana jest z nazwiskiem Hacho i lokalną arystokracją Hahlingów. Wśród najstarszych zabytków znajdujących się na terenie miasta należy wymienić kościół katolicki św. Korbiniana. Ta ceglana świątynia została zbudowana w 1310 r.

Sama miejscowość Unterhaching do końca XIX w. była niewielką osadą rolniczą liczącą niespełna 1000 mieszkańców.

Obecnie miasto należy do grona nielicznych niemieckich ośrodków miejskich w których na szeroką skale wykorzystywana jest energia pochodząca ze źródeł geotermalnych.

Unterhaching kojarzone jest także z grającym swego czasu w piłkarskiej Bundeslidze klubem SpVgg Unterhaching, który aktualnie występuje w Bawarskiej Regionalidze (IV poziom rozgrywkowy w Niemczech), gdzie w minionym sezonie zajął 4 miejsce. Z Unterhaching związany był także multimedalista zimowych igrzysk olimpijskich i mistrzostw świata w bobslejach Christoph Langen.

Akt zbliźniaczenia z gminą Unterhaching został podpisany 15 lipca 1995 r. w Unterhaching, a 30 lipca 1995 r. w Żywcu.

W zakres współpracy wchodzą:

- wymiana grup młodzieży szkolnej i harcerzy,

- kontakty drużyn pożarniczych,

- rozwój wspólnych działań z zakresu oświaty, kultury i sztuki oraz kultury fizycznej, sportu i turystyki,

- wspólne inicjatywy w dziedzinie ochrony środowiska,

- wymiana ofert gospodarczych,

- działania promocyjne polegające na wymianie czasopism, rzemiosła artystycznego i folkloru oraz organizowaniu koncertów regionalnych zespołów i orkiestr,

- poszukiwanie źródeł finansowania nowych przedsięwzięć,

- udział delegacji obu miast we wszelkiego typu uroczystościach miejskich, krajowych i międzynarodowych.

Riom we Francji – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Owernia, w departamencie Puy-de-Dôme.

Nazwa Riom pochodzi od galoromańskiego Ricomagus, który oznacza „bogaty rynek”.

Do czasów Wielkiej Rewolucji Francuskiej Riom był stolica Owernii, historycznej prowincji francuskiej wywodzącej się od galijskiego plemienia Arwernów, które pod wodzą Wercyrngetoryksa broniło się przed najazdem Rzymian w połowie I w. p.n.e.

Wśród najciekawszych obiektów, które warto zobaczyć w Riom należy pamiętać przede wszystkim o bazylice Saint Amable z V wieku.

Z Riom związani byli m.in. Grzegorz z Tours (pierwszy historyk Franków) czy Antoine de Courtin (1622-1685), który zasłynął jako autor traktatów o uprzejmości, a także twórca współczesnych zasad korespondencji (w tym koperty).

Akt zbliźniaczenia z miastem Riom został podpisany 6 sierpnia 1995 r. w Żywcu, a 15 czerwca 1996 r. w Riom.

W ramach współpracy przeprowadzane są:

- wymiana między rodzinami obu miast,

- wymiana grup młodzieży

- wspólne działania szpitali, które polegają na wymianie doświadczeń oraz wzajemnych wizytach grup roboczych,

- wymiana ofert gospodarczych

- spotkania grup roboczych w dziedzinie oświaty, wychowania młodzieży, kultury i sztuki oraz kultury fizycznej, sportu i turystyki

- promocja obejmująca wymianę czasopism i rzemiosła artystycznego, udział w targach noworocznych oraz koncertach zespołów regionalnych i orkiestr,

- udział delegacji obu miast w uroczystościach miejskich, krajowych i międzynarodowych,
- nawiązanie kontaktów między klubami łuczników z obu miast

Czadca na Słowacji – miasto powiatowe w północnej Słowacji, w kraju żylińskim, w historycznym regionie Kysuce. Czadca leży na wysokości 470 m n.p.m. u ujścia potoku Czernianka do Kysucy, w dolinie tej rzeki, w niewielkiej kotlinie śródgórskiej między Jawornikami, Kysuckimi Beskidami a Beskidem Śląskim.

Przez Czadcę przebiega słowacka droga krajowa nr 11 (międzynarodowa trasa E75) z dawnego przejścia granicznego Svrčinovec – Mosty u Jablunkova na granicy słowacko-czeskiej do Żyliny. W przyszłości przez Czadcę ma przebiegać autostrada D3 (od przejścia granicznego Skalité-Zwardoń/Myto na granicy z Polską do Żyliny). Czadca jest ważnym węzłem kolejowym – od głównej linii Żylina – Cieszyn (historyczna Kolej Koszycko-Bogumińska) odbijają tu odnogi do Makova i do Żywca (przez dawne przejście graniczne Skalité-Zwardoń). Ta ostatnia jest częścią kolei transwersalnej.

Jednym z najciekawszych obiektów zabytkowych w Czadcy jest pochodzący z 1734 r. kościół katolicki św. Bartłomieja Apostoła. Ponadto miasto warto kojarzyć z drugim z najstarszych na Słowacji biegiem maratońskim, ponieważ to tutaj organizowany jest od lat Kysucky Maraton, który 25 czerwca odbędzie się po raz 42.

Z miastem związany jest m.in. amerykański kosmonauta, dowódca misji Apollo 17 Eugene Cernan, będący honorowym obywatelem Czadcy. Ojciec Cernana pochodził z pobliskiej miejscowości Vysoka nad Kysucou, skąd wyemigrował do Chicago, gdzie też urodził się przyszły uczestnik trzech misji programu Apollo.

Akt zbliźniaczenia z miastem Čadca został podpisany10 sierpnia 1997 r. w Żywcu, a 16 stycznia 1998 r. w Čadcy.

Jednym z priorytetów w rozwoju miasta jest współpraca transgraniczna obejmującą Beskid Żywiecki oraz Kysuce i zachodnią Orawę. 18 lutego 2000 r. została podpisana umowa o utworzeniu Euroregionu „Beskidy”. Owocem wspólnych wysiłków samorządowców po obu stronach granicy było powstanie Międzynarodowego Stowarzyszenia Gmin Słowacko-Polskich Regionu Beskidzkiego, mającego na celu wspieranie rozwoju kontaktów w zakresie ochrony środowiska, gospodarki i kultury.

Współpraca dotyczy:

- wymiany doświadczeń w zakresie pracy Urzędów Miejskich,

- wymiany informacji o potrzebach i możliwościach rynku słowackiego i rynku polskiego - zwłaszcza w strefie przygranicznej,

- kontaktów w zakresie oświaty, opierających się głównie na wymianie dzieci i młodzieży szkolnej,

- kontaktów w zakresie kultury prowadzonych za pośrednictwem miejskich jednostek kultury sportu i turystyki

- organizowania imprez kulturalnych z okazji "Dni Kultury Słowackiej w Żywcu - region "Kysuce" oraz "Dni Kultury Polskiej na Słowacji -region Żywiecczyzny",

- promocji obejmującej wymianę czasopism, rzemiosło artystyczne i folklor oraz organizowanie koncertów regionalnych zespołów i orkiestr

- udziału delegacji obu miast w uroczystościach miejskich, państwowych i międzynarodowych.

Adur w Anglii – dystrykt w hrabstwie West Sussex w Anglii. Nazwa pochodzi od rzeki Adur.

Na terenie tego dystryktu znajduje się wiele interesujących obiektów o dużych znaczeniu historycznym i turystycznym. Do najważniejszych można zaliczyć pochodzące z XI w. n.e. kościoły Coombes i św. Juliana. W pierwszym z nich w 1949 r. odkryto jedne z najstarszych malowideł pochodzących najprawdopodobniej z XII wieku.

Ponadto na terenie dystryktu Adur w 1910 r. powstało pierwsze na świecie komercyjne lotnisko – Shoreham Airport w Lancing, którego pierwotne obiekty istnieją do dnia dzisiejszego. Sam terminal lotniska otwarty w 1934 r. zaliczany jest do klasycznych przykładów Art Deco.

W sierpniu 1998 r. w Anglii podjęto deklarację wspólnej intencji podpisania umowy partnerskiej z regionem Adur. Natomiast podpisanie umowy nastąpiło 6 sierpnia 2000 r. na żywieckim rynku.

W zakres współpracy wchodzą:

- wymiana doświadczeń w dziedzinie oświaty, kultury, sportu i turystyki,

- popieranie kontaktów między społeczeństwami, a zwłaszcza pomiędzy młodzieżą,

- nawiązywanie kontaktów gospodarczych firm i zakładów pracy.

Gödöllő na Węgrzech

Gödöllő – miasto na Węgrzech, położone w odległości około 30 km od Budapesztu, z 34,4 tys. mieszkańców (I 2011 r.). Do Gödöllő można się dostać kolejką HÉV z Örs vezér tér (południowy Peszt). W mieście znajduje się stacja kolejowa Gödöllő.

Największą atrakcję turystyczną stanowi pałac królewski wybudowany (w stylu barokowym) w latach 40. XVIII wieku przez Antala Grassalkovicha. Służył jako letnia rezydencja Franciszka Józefa, cesarza Austrii i króla Węgier oraz cesarzowej Elżbiety (Sissi). Dla cesarzowej pałac ten był ulubionym miejscem letniego odpoczynku. Obiekt ten jest największym pałacem na Węgrzech.

W obrębie miasta znajduje się także sanktuarium Máriabesnyő – drugie najliczniej odwiedzane sanktuarium na Węgrzech. W Gödöllő funkcjonuje największy uniwersytet rolniczy na Węgrzech – Szent István Egyetem, gdzie kształci się ponad 14 tysięcy studentów, w tym studenci zagraniczni. Jako ciekawostkę można podać, że w muzeum uniwersyteckim zebrano około 2000 różnego rodzaju historycznych sprzętów rolniczych, które w większości w dalszym ciągu są sprawne.

Podpisanie aktu nastąpiło w dniu 1 czerwca 2002r.w Gödöllö, a w Żywcu w dniu 4 sierpnia 2002 r.

Współpracę z miastem Gödöllö na Węgrzech nawiązano w listopadzie 1999 r. poprzez zaproszenie władz naszego miasta do Gödöllö. Celem tej wizyty było nawiązanie kontaktów między naszymi miastami, których efektem było ukształtowanie się bliższych więzi i podpisanie aktu zbliźniaczenia.

Współpraca polega na:

- wymianie grup młodzieży szkolnej,

- udziale delegacji obu miast w różnego rodzaju uroczystościach miejskich, krajowych i międzynarodowych,

- rozwoju wspólnych działań w zakresie oświaty, kultury, kultury fizycznej, sportu i turystyki,

- ulepszeniu struktury organizacyjnej jednostek samorządowych w oparciu o wymianę doświadczeń i wdrażanie pomysłów wprowadzonych w innych miastach.

Autor: Katarzyna Kubica-Sroka