Historia

Zespół został założony w 1963 roku przez pana Franciszka Kruczyńskiego przy Szkole Podstawowej w Ujsołach pod nazwą Młody Juhas.

W latach 1969 – 1981 została zawieszona działalność zespołu by w roku 1981 odrodzić się jako Zespół Pieśni i Tańca Mały Juhas; wtedy również pod przewodnictwem pana Franciszka Kruczyńskiego. W okresie 1981-1992 zespół działał bardzo aktywnie prezentując wiele występów w kraju m.in.: Wrocław, Warszawa, Kazimierz Dolny, Wisła, Jabłonków, Brenna, Szczyrk i za granicą: Niemcy, Belgia, Bułgaria. W roku 1992-1999 działalność Małego Juhasa ucichła, później zespół przejęli nauczyciele pani Jolanta Kurowska oraz pan Jan Caputa i by znów doprowadzić go do świetności. Członkami zespołu nie tylko była młodzież Szkoły Podstawowej, ale także Gimnazjum, więc zmienił się charakter zespołu oraz nazwa na Młode Juhasy. W latach 2009-2010 zespół przejęła pani Magdalena Mizia, członkami pozostała młodzież ucząca się. W repertuarze zespołu znów znalazły się takie tańce jak: Obyrtka, Koń, Siustany, Sarna, Hajduk, Pasterski, ponad to program wzbogacono także o gry i zabawy dziecięce Kapelusnik i taniec Koło ujsolskie. Zespół dawał wiele występów na imprezach gminnych i tych organizowanych przez partnerskie gminy na Słowacji, brał także udział w cyklach koncertowych w ramach Tygodnia Kultury Beskidzkiej występując w Szczyrku i Wiśle. Osiągnięć było naprawdę wiele i tak np. w Przeglądzie Folklorystycznym Zespołów Dziecięcych w Żywcu Młody Juhas zdobył I miejsce, to znów w Wojewódzkim Przeglądzie w Częstochowie znalazł się na II miejscu. Co roku, w okresie Świąt Bożego Narodzenia nasze Juhasy kolędują w Kościele w Ujsołach.

W wrześniu 2014 roku nastąpiła reaktywacja Zespołu Pieśni i Tańca Młode Juhasy pod kierownictwem Czesława Kobielusa i Moniki Caputy. Opracowano nowy program artystyczny, w którym znalazły sie pieśni i tańce górali beskidzkich oraz kolędy i pastorałki. Zespół ponownie przeżywa swoją świetność, występuje na różnych imprezach w kraju i zagranicą: Tydzień Kultury Beskidzkiej, Festiwal Gajdoszy i Dudziarzy, Światowe Dni Młodzieży, kolędowanie w Chełmku oraz Rudzie Śląskiej. Od 2016 r. Młode Juhasy współpracują ze słowackimi grupami Flajsovancek oraz Magurka, co owocuje wyjazdami na Słowację i innymi wspólnymi imprezami artystycznymi. We wrześniu tego roku nastąpiły zmiany personalne w kierownictwie, obecnie zespół prowadzą Czesław Kobielus i Gabriela Biegun. Program obejmuje tradycyjne pieśni i tańce górali beskidzkich, kolędy i pastorałki oraz pieśni patriotyczne.

Informacja i zdjęcie: UG Ujsoły