Most nad Sołą - kiedyś i dziś

29 czerwca 1958 roku przez Żywiec przeszła katastrofalna powódź, która zalała miasto. Jak wspominają starsi mieszkańcy - woda sięgała parteru w budynkach przy obecnej ulicy Dworcowej. Wtedy też powódź zabrała drewniany most, łączący Żywiec z Zabłociem.

Kolejność rzeczy była następująca: kilka dni po powodzi wojsko wybudowało most pontonowy, który funkcjonował 1,5 miesiąca do 15.VIII 1958. W tym czasie wojsko zbudowało stalowy most (na zdjęciu). Ten most funkcjonował kilka lat do czasu wybudowania nowego betonowego mostu, który zburzono w 2014 roku. Wspomniana powódź przyczyniła się również do budowy tzw. kaskady rzeki Soły, która rozpoczęła się już przed II wojną światową i miała zabezpieczyć miejscowości położone w dolnym biegu rzeki przed powodziami oraz wyzyskać energię jej wód.

powódź1

Z tymczasowego, pontonowego mostu korzystano stosunkowo krótko, gdyż 15 sierpnia 1958 roku nowy, betonowy most był gotowy. Korzystaliśmy z niego do roku 2014, gdy rozpoczęły się prace związane z budową obwodnicy Żywca i nowego mostu.

Autor: PW
Zdjęcie: Archiwalne materiały profilu FB Żywiec Inny Punkt Spojrzenia 


Drukuj   E-mail