Historia

Zabytkowy drewniany kościół w Łodygowicach przechodzi obecnie szereg prac konserwatorskich. Oprócz prac zewnętrznych konserwacji poddane zostanie również wyposażenie świątyni.

Trwają prace konserwatorskie przy zabytkowym kościele pw. śś. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Łodygowicach.
W ramach prac do pracowni konserwatorskiej trafiła niebagatelnych rozmiarów Zasłona Wielkopostna autorstwa Antoniego Chrząstkiewicza z 1842 r. z wyposażenia kościoła. Zabytkowa tkanina o wym. 400 x 400 cm, jest dwustronna i przedstawia malowane sceny m.in. Męki Pańskiej w układzie pasowym (Zaparcie się Piotra, Ostatnia Wieczerza, Pokutująca Maria Magdalena, Podniesienie Krzyża, Ukrzyżowanie, Zdjęcie z krzyża - Pieta, Modlitwa w Ogrojcu, Pocałunek Judasza).
Zasłona (opona, kurtyna) wielkopostna służy do przysłanianiu ołtarza od piątej niedzieli Wielkiego Postu do Wielkiej Środy. W kościele łodygowickim ze względu na zły stan zachowania zasłona od wielu lat nie była już tradycyjnie używana do przysłaniania ołtarza głównego. Po kompleksowej konserwacji będzie mogła być używana zgodnie ze swym przeznaczeniem.
Warto wspomnieć, że zasłona jest jednym z nielicznych przykładów na terenie województwa śląskiego i została wpisana do rejestru zabytków ruchomych pod pozycją B-42, na podstawie decyzji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Krakowie z dnia 10.01.1969 r.