Pochodzenie nazw miejscowości powiatu żywieckiego – część V. Zapraszamy:
Przyłęków
Komoniecki nazwę wywodzi od tego, że wieś jest osadzona przy łąkach wsi Świnna.
Trzebinia
Według „Dziejopisu Żywieckiego” pierwszymi osadnikami tej miejscowości byli trzej bracia nazwani „Trzej Bieniowie”, którzy wciąż się bili o te grunta i od nich wieś została nazwana Trzebinia.
Prawdopodobnie nazwa Trzebinia pochodzi od słowa "trzebić" czyli wycinać, karczować las. Wieś powstała zatem w miejscu wytrzebionego lasu.
Leśna
Komoniecki w „Dziejopisie Żywieckim” podaje dwie wersje pochodzenia nazwy tej miejscowości:
1)„Leśna wieś, ta na miejskim gruncie zasadzona jest, gdyż tam na tym miejscu leśni miejscy pola swoje miewali, pilnując lasu naonczas nazwanego Kabatu miejskiego i domy swoje oni sobie najpierwej zbudowali, poddawszy się pod farę radziechowską, iż im blisko do kościoła było chodzić niż przez las do miasta”.
2) „Która od leśnych i od Leśnej rzeki nazwana, iż przez las miejski płynęła”.
Moszczanica (dzielnica Żywca)
Nazwa pochodzi od licznych mostków przerzuconych nad potokiem.
Zabłocie (dzielnica Żywca)
Według Komonieckiego „ta wieś za błotem albo za płotem miejskim naonczas w lesie jego zasiadła”
Sporysz (dzielnica Żywca)
„Dziejopis Żywiecki” podaje kilka możliwości pochodzenia nazwy tej miejscowości. Być może wywodzi się ona od ziela sporysz, które kiedyś tam rosło. Komoniecki pisze również, że sporo tam kiedyś siali. Jeszcze inna wersja podaje: „że ta wieś niegdy do miasta Żywca ku szpitalu należała, i gdy burmistrz do tej wsi posyłał po jaką należytość do miasta, zawsze sporni byli; skąd ich w mieście nazwano: sporni wsianie, co się potym przemieniło jako Sporyszanie”.
Glinka
Nazwa pochodzi od ciężkich gliniastych gleb, które wykształciły się na powszechnych tu łupkach
Złatna
Wieś dawniej nosiła nazwę Sołki, ponieważ uważano, że tam rzeka Soła ma swój początek. Pierwsza wzmianka o tej wsi znajduje się w księdze sądowej Państwa Żywieckiego z 1690 roku, w której jest napisane, że „Wawrzyniec Kostka z Sołek uskarżał się na synów Simona Gardasza, że mu wzięli owce”. Dzisiejsza nazwa wywodzi się od potoku Bystra , który wcześniej nosił nazwę Złotna pochodzącą prawdopodobnie od śladów aluwialnego złota, na które natrafiono właśnie w tym potoku. Jeszcze inna wersja podaje, że nazwa wywodzi się od Złotnic.
Soblówka
Wieś nosiła nazwę Cicha, która wywodziła się od przepływającego przez nią potoku. Nazwę Soblówka przyjęto dopiero w XX wieku, a było to związane z tym, że w przysiółku Soblówka wybudowano kaplicę, tutaj także stacjonował oddział Korpusu Ochrony Pogranicza - przysiółek ten zaczął spełniać funkcję centrum wsi.
Tresna
Pochodzenie nazwy wsi Tresna (albo Trefna) Komoniecki tłumaczy w następujący sposób: „iż tam kamienie na wieżą kopiąc i łamiąc, ta góra trefna na wszystko była i trzeszczała, waląc kamienie z gajami aż do wody Soły”
Oczków
Nazwa wywodzi się stąd, że pierwszy osadnik nazywał się Oczko.
Autor: Katarzyna Kubica-Sroka
Źródła:
Komoniecki Andrzej, Chronografia albo Dziejopis Żywiecki, Żywiec 2005;
Łajczak Adam, Michalik Stefan, Urbaniec Antonii, Przewodnik turystyczny „Ujsoły i okolice”, Poznań 1995.
Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich;
www.cięcina.eu
www.infoserwis-etnokultura.pl