Początkowo miał charakter ludowego święta

W nadchodzący weekend odbędzie się 52. Ogólnopolski i 27. Międzynarodowy Narciarski Rajd Chłopski w Rajczy. Kiedy odbył się pierwszy i jak wyglądał? 

Pierwszy rajd odbył się w 1954 roku. Na początku miał charakter typowo ludowego święta, w trakcie którego prezentowano dorobek kulturalny poszczególnych lokalnych społeczności. Uczestnicy imprezy wyruszali na górskie szlaki, by po kilku dniach zjawić się na mecie w Rajczy. Tutaj odbywały się liczne kiermasze i targi. Prezentowano sprzęt rolniczy i występowały zespoły ludowe. Rajd stanowił także okazję do rozgrywania konkurencji czysto sportowych. Rywalizowano przede wszystkim w narciarstwie biegowym rozgrywając mistrzostwa województwa krakowskiego. Rajd przybrał od 1972 roku charakter ogólnopolski, zyskując coraz bardziej prestiżowy charakter. Jego patronem była Rada Główna LZS i redakcja „Gromady Rolnika Polskiego”.

W 1993 rozegrano piętnastokilometrowy bieg narciarski ze słowackiej przygranicznej miejscowości Skalité do Zwardonia. Tym samym rajd staje się imprezą o charakterze międzynarodowym. Od tego momentu następuje ożywienie kontaktów polsko-słowackich, których ukoronowaniem jest podpisanie w 2002 roku w Rajczy stosownej deklaracji o współpracy. Deklarację oprócz Rajczy podpisały słowackie gminy Skalité i Oščadnica. Dwa lata wcześniej w 2000 roku w Rajczy podpisano protokół o utworzeniu Euroregionu Beskidy.

Uczestnicy rajdu wyruszają na jedną z wybranych przez siebie tras turystycznych. Do tradycji tej imprezy przeszedł już barwny korowód wokół Rajczy. Organizowane są Targi Ofert Turystycznych Małych i Średnich Firm branży turystycznej. Ten punkt programu cieszy się dużą popularnością wśród zwiedzających ze względu na możliwość degustacji tradycyjnych potraw regionalnych.

Narciarski Rajd Chłopski w Rajczy to chyba jedyna w naszym powiecie zimowa impreza sportowo – turystyczno - kulturalna. W tym roku będzie to już jego XLIX edycja ogólnopolska i XXV międzynarodowa

Rajdowi towarzyszą wystawy i koncerty zespołów z Polski i Słowacji. Wizytówką imprezy jest międzynarodowy bieg narciarski „ Beskidy bez Granic” z Oščadnicy do Zwardonia. Od 2013 roku podczas Rajdu Chłopskiego odbywa się Otwarty Zimowy Bieg „Wilcze Gronie” cieszący się ogromnym zainteresowaniem.

Zdjęcia oraz informacje: rajdchlopski.rajcza.pl


Drukuj   E-mail