Historia

Kolejny wykład z cyklu "Wykłady historyczne z okazji Jubileuszu 25-lecia Diecezji Bielsko-Żywieckiej" będzie dotyczył kościoła parafialnego pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.

Powstanie i przemiany

Świątynię ufundował około połowy XV wieku ówczesny właściciel Żywca - Piotr Komorowski. Obiekt przechodził wiele różnych zmian architektonicznych na przestrzeni XV i XX wieku. Ważniejszymi z nich była budowa kaplicy grobowej rodziny Komorowskich w latach 1596-1608, powstanie kapliczki Ogrojca w 1639 roku, nowa zakrystia w 1903 roku, czy też ostatnie znaczące przedsięwzięcie, jakim była budowa mauzoleum Habsburgów w 1929 roku.

Wystrój kiedyś i dziś

Niestety dziś niewiele wiemy o pierwotnym wystroju fary. Uległ on zniszczeniu podczas pożaru w 1711 roku. Jedynym zachowanym elementem jest fragment tryptyku zaśnięcia Matki Boskiej z początku XVI wieku, wzorowany na ołtarzu krakowskim Wita Stwosza. 
Obecny wystrój  jest barokowy i pochodzi z XVIII wieku, jest to ołtarz główny, ołtarze w kaplicach, ambona, chór muzyczny, organy, stalle, konfesjonały. Polichromia kościoła w takim kształcie, jaką widzimy ją dziś pochodzi z 1930 roku, a jej autorem jest profesor Tadeusz Korpal.

Wykład poświęcony żywieckiej katedrze poprowadzi Dorota Firlej oraz Przemysław Dyrlaga. Wydarzenie odbędzie się 17 września o godzinie 13.30 w kościele parafialnym przy ul. Zamkowej 6. Wstęp jest bezpłatny. Organizatorem jest Towarzystwo Naukowe Żywieckie oraz Parafia Żywiecka.

Oprac.: PW