Historia

Minęło już pięć lat od rozpoczęcia akcji ratowania zabytków na zamkniętym od prawie stulecia cmentarzu przy kościele pw. św. Marka Ewangelisty w Żywcu. W tym czasie udało się wykonać konserwację figury św. Józefa z Dzieciątkiem z 1797 r. oraz grobowca rodziny Nowotarskich z początku XX w., który zaprojektował Władysław Nowotarski, malarz, inspektor szkolny i znany działacz społeczny. Przeprowadzono również pierwszy, a zarazem zasadniczy  etap badań dotyczących dziejów kościoła i cmentarza, czego uwieńczeniem byłowydanie przez Towarzystwo Naukowe Żywieckie w 2011 r. książki Przywrócić pamięć... Kościół pw. św. Marka Ewangelisty w Żywcu i znajdujący się przy nim cmentarz pod redakcją Przemysława Dyrlagi i Doroty Firlej. Ponieważ jednak od tego czasu odkryto nowe fakty oraz poczynione zostały pewne ustalenia związane z historią tych obiektów, Towarzystwo zdecydowało się na publikację suplementu do tego opracowania.

Marek plakat

Suplement składa się z trzech rozdziałów. Pierwszy zawiera uzupełnienia do wcześniejszej publikacji, w drugim przedstawiono prace konserwatorskie dotyczące grobowca Nowotarskich, trzeci poświęcono rodzinie Antoniego Kasztelnika, właściciela pierwszego żywieckiego kina i zarazem jednego z pierwszych kin w austriackiej Galicji. Na końcu publikacji znalazła także swoje miejsce errata do opracowania z 2011 r. W tym miejscu autorzy pragną również złożyć podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do poszerzenia i uzupełnienia wiedzy o żywieckim kościele pw. św. Marka, o obiektach znajdujących się na otaczającym go cmentarzu oraz o ludziach z nimi związanych.

Przemysław Dyrlaga, Dorota Firlej, Przywrócić pamięć... Kościół p.w. św. Marka Ewangelisty w Żywcu i znajdujący się przy nim cmentarz. Suplement. Żywiec 2015, ss. 40(Rocznik Towarzystwa Naukowego Żywieckiego, tom 3)