Początki działalności tartaku możliwe są do ustalenia dzięki Kronice zakładowej oraz publikacji okolicznościowej Pana Eugeniusza Siwka „ 80 lat Tartaku Przemysłu Drzewnego w Ustroniu ”
(…)„Rok 1892 miejscowość Ustroń jako rolnicza wioska góralska położona po obu brzegach rzeki Wisły u podnóża Czantorii stanowi integralna część ziem Monarchii Austro - Węgierskiej. Tu wiedeński handlowiec Adolf Löwy korzystając ze wspaniałej bazy surowcowej buduje tartak parowy 3 trakowy o mocy przerobowej ca 15 000 m3 i zatrudnieniu 100 robotników.
Lata 1914 – 1924 to okres I Wojny Światowej i walk o przynależność Śląska Cieszyńskiego do macierzy, produkcja ograniczona na potrzeby wojny.
Lata 1925 – 1939 Dyrekcja Lasów Państwowych w Warszawie zakupiła tartak, który wchodzi w skład Komory Cieszyńskiej Kierownikiem zostaje Artur Flank , a jego zastępcą Jerzy Glaser. Tartak przeciera na 4 trakach – przetarcie wzrasta do 30 000 m3 przy zatrudnieniu 220 robotników
Lata 1940 – 1944 Okupant odbudowuje tartak o napędzie elektrycznym siłą niewolniczą, instaluje 3 traki pionowe typu Hoffmann i jeden poziomy.
Okres powojenny – w pierwszych dniach wyzwolenia tartak uruchamia produkcję w pierwszym rzędzie na odbudowę zniszczeń wojennych. Kierownikiem początkowo jest Wacław Jankowski, a następnie do 1962 roku inż. Roman Biłek zastępcami zaś odpowiednio E. Siwek i L. Ławruszczuk. Zakład podlega Dyrekcji lasów Państwowych Krakowie, a następnie wchodzi w skład Rejonu przemysłu Leśnego w Katowicach. Produkcja tartaku z przeznaczeniem na kraj i Eksport wzrasta do 40 000 m3 przetarcia i zatrudnienia ca 200 pracowników. Buduje się bocznicę kolejową (…)”
Widok na halę przetarcia na pierwszym planie skład kłód ( lata 1958 do 1976)
Widok składu surowca w tartaku Ustroń
. Manipulacja surowca iglastego ( piła mechaniczna prod. ZSRR EПЧ)
(Źródło fotografii kronika zakładowa)
Hala przetarcia w Ustroniu 3 traki pionowe firmy Hoffman
. Hala przetarcia (widok od strony dowozu kłód)
Zdjęcia (Rys.108, 109) przedstawiają skład surowca przed halą maszyn oraz manipulację na składzie surowca ( Rys.110), wnętrze hali maszyn stan techniczny
i ustawienie obrabiarek oraz urządzeń pomocniczych przedstawiają zdjęcia powyżej (Rys.111, 112). Lata 1965 - 1966 to czas modernizacji zakładu, stare Hoffmany zostały zastąpione trakami polskimi z Bydgoszczy GR 600 (Rys.113) i TGP – 800 ( Rys.114)
z pneumatycznym urządzeniem do podnoszenia walcy dociskowych, stan tych maszyn pozwalał na osiąganie przez zakład dość dobrych wyników w konkurencji i rywalizacji między tartakami. Dalsza modernizacja nastąpiła w latach 1980. Zamontowano na składzie surowca transportery do kłód oraz korowarkę, wymieniono traki z ręczną obsługą na traki bardziej wydajne wspomagane urządzeniami hydraulicznymi były to traki DTPC – 71. Zakres prac przy modernizacji zakładu opracował Ośrodek Postępu ORED w Poznaniu.
Rys.113. Polski trak GRA 63 Rys.114. Polski trak TGP
W wyniku pożaru, zakład w 1992 roku został ponownie zmodernizowany. W miejscu składu kłód pojawił się skład tarcicy. Park maszynowy został wymieniony zamiast dwóch traków Bydgoskich typu DTPC – 71 zamontowano jeden, drugim trakiem był DTRA – 63A dwie pilarki poprzeczne zastąpiło urządzenie typu Trymex Cały materiał boczny obsługiwała jedna obrzynarka podwójna typu DPPA – III – 50. Powstające zrzyny oraz odpady technologiczne w zakładzie przerabiał rębak bębnowy typu Klöckner, do którego odpady były dostarczane transporterem taśmowym biegnącym przez całą długość hali traków. Odbiorcą zrębki były zakłady płyt pilśniowych w Jaśle, Koniecpolu i nowo powstały zakład płyt wiórowych w Mielcu.
Rys.115. Widok zakładu z przodu (od bramy wjazdowej
W 1999 r dobudowano z prawej strony suszarnię kompensacyjną (Rys.115) dwie komory o pojemności ~ 80 m3 na potrzeby powstałego wydziału klejonej kantówki okiennej. Skrzynkarnię która była w pobliżu hali przetarcia przerobiono na zakład klejenia kantówki okiennej „EKO – BESTAR spółka z o.o.”
Na zdjęciach poniżej ( Rys.116, 117) pokazano widok zmodernizowanej hali przetarcia z ciągami transporterów do pryzm i tarcicy. Hala dwu poziomowa na poziomie niższym odbywało się manipulowanie tarcicy i jej obrzynanie oraz sortowanie wraz ze sztaplowaniem - przygotowanie wsadu do suszenia w suszarni.
Rys.116. Hala traków z trakami DTPC – 71 i DTRA – 63 A
Rys.117. Wnętrze hali przetarcia od strony sortowni materiału głównego
Zdjęcia z 1995 roku
Rys.118. Widok upadłego zakładu z przodu
Rys.119. Wnętrze hali przetarcia 2005 r
Strzałka zielona (Rys.120) siedziba „Eko – Bestaru” producenta kantówki okiennej.
Rys.120. Wiata rębaka
Rys.121. W tym miejscu były stoły podawcze kłód na transporter do hali przetarcia
Autor: Janusz Cichała
Kopiowanie materiałów zabronione
[1] Eugeniusz Siwek „ 80 lat Tartaku Przemysłu Drzewnego w Ustroniu ” str. 2 - 36