Historia

Tydzień Kultury Beskidzkiej to jedna z najbardziej rozpoznawalnych imprez w Beskidach. To święto folkloru rokrocznie – od 49 lat, na przełomie lipca i sierpnia ściąga na teren Beskidu Śląskiego i Żywieckiego oraz Oświęcimia, liczne zespoły z Polski i całego świata a także rzesze publiczności. Oficjalnie znakiem TKB jest drewniany klepok, który pojawił się na plakacie Tygodnia Kultury Beskidzkiej w 1980 roku. Dlaczego klepok? Ponieważ jest to zabawka wykonywana przez ludowych zabawkarzy. Wspomniany plakat  z czasem stał się znakiem imprezy, a jego autorem jest prof. Michał Kliś.  Przesłanie przedsięwzięcia zawiera się w słowach hymnu TKB: „Szumi jawor, szumi, i szumi osika. Nigdy nie zaginie gorolska muzyka. Gorolska muzyka i gorolskie grani. Nigdy nie zaginie w Beskidach śpiewani (…)”. Pieśń ta została skomponowana pod koniec lat 60. XX w przez Adama Niedobę – kierownika zespołu regionalnego Wisła. Żywiec na dziewięć dni rozkwita wszystkimi barwami świata, gdyż to niezwykłe wydarzenie przyczynia się nie tylko do popularyzacji folkloru polskiego oraz światowego. Wszystko to można oglądać m.in. na żywieckim rynku oraz na terenie obecnie przebudowywanego amfiteatru.

50-te TKB dzień 1-24

Równie ciekawym wydarzeniem jest towarzyszący TKB Kiermasz Sztuki Ludowej, podczas którego lokalni twórcy ludowi prezentują i sprzedają swoje wyroby. Publiczność ma więc okazję by zakupić piękne i unikatowe wyroby sztuki ludowej, a także podejrzeć twórców ludowych podczas ich pracy, poznać ich twórczy warsztat.

tydzień kultury beskidzkiej żywiec

Równie niezwykły jest korowód zespołów uczestniczących w TKB, który uświetnia Festiwal. W tym roku na odcinku od ul. Kościuszki do Rynku zobaczyć będzie można m.in. zespoły z Serbii, Albanii, Brazylii, Sierra Leone i Paragwaju, a wszystko to już 1 sierpnia o godzinie 14.00. Zespoły zaprezentują charakterystyczne dla swojego kraju i regionu tańce, pieśni i muzykę właśnie na żywieckim Rynku.

W ramach TKB odbywają się dwie imprezy konkursowe. Jedną z nich są Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne, organizowane od 1990 roku pod patronatem Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej (CIOFF). Zgodnie z regulaminem impreza ta ma na celu propagowanie i kultywowanie bogactwa kultury ludowej różnych krajów świata.

Drugą imprezą TKB o charakterze konkursowym jest organizowany od ponad 40 lat Festiwal Folkloru Górali polskich. Podczas tego konkursu swoje programy prezentują zespoły folklorystyczne oraz kapele ludowe zarówno na głównej scenie żywieckiego Amfiteatru jak i na żywieckim Rynku.

tydzień kultury beskidzkiej 2013

Tydzień Kultury Beskidzkiej to niezwykłe wydarzenie, pozwalające zrozumieć misterium gór, niezwykłe więzi, łączące człowieka z naturą. To święto folkloru pozwala mieszkańcom Żywca oraz turystom na oderwanie się od cywilizacyjnego pędu i przeniesienie się w inną epokę. TKB u wielu widzów rozbudza potrzebę kontaktu ze sztuką ludową, a także jest niezwykłym wydarzeniem dla ludzi pracujących nad zachowaniem i upowszechnianiem tradycji .

Oprac.: PW

Zdjęcia: Przemysław Burczak