Historia

Pod koniec grudnia ukazało się nowe wydawnictwo Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach pt. „Kęty. Wokół społeczności. Studia i szkice z dziejów miasta i okolicy”. Książka będącą podsumowaniem części badań naukowych prowadzonych przez pracowników muzeum, zawiera również nieznane dotąd wątki żywieckie.

W publikacji znajduje się pięć gruntownie opracowanych i recenzowanych przez zacne grono naukowe, artykułów skupionych wokół różnych aspektów przeszłości społeczności miasta i okolicy. W jednym z zamieszczonych artykułów dr Marta Tylza-Janosz, dyrektor kęckiego muzeum przedstawiła studium dotyczące życia i działalności inżyniera Stanisława Foxa (ur. 1880 w Kętach, zm. 1950 r. w Kętach) długoletniego dyrektora Arcyksiążęcego Browaru w Żywcu (w latach 1919-1948). Jest to nie tyle biografia jednego człowieka, co opowieść o zależnościach międzyludzkich, procesach które kształtowały otaczającą rzeczywistość oraz realiach funkcjonowania żywieckiego zakładu w okresie międzywojennym. Dużą część autorka poświęciła nieopracowanej do tej pory przebogatej działalności zawodowej samego bohatera opowieści. Artykuł przybliża również mechanizmy działania dóbr żywieckich i browaru, które autorka poznała dobrze podczas długoletnich badań naukowych zwieńczonych obroną w 2009 r. pracy doktorskiej pt. „Działalność gospodarczo-społeczna Habsburgów w ich dobrach żywieckich w XIX i XX w.”

Publikację będzie można nabyć w Muzeum w Kętach w cenie 25 zł.

Spis treści:

Andrzej Małysa, Powstańcy styczniowi z Kęt i okolicy.

Marta Tylza-Janosz, Życie i działalność zawodowa inżyniera Stanisława Foxa (1880-1950 r.) browarnika rodem z Kęt.

Joanna Sieranc-Guzdek, Zarząd Miejski i Miejska Rada Narodowa w Kętach w 1945 roku w świetle wybranych archiwaliów przechowywanych w Archiwum Państwowym w Katowicach Oddział w Bielsku-Białej.

Marta Tylza-Janosz, Mieszkańcy Kęt przełomu XVIII i XIX w. w świetle ksiąg metrykalnych Parafii pw. św. św. Małgorzaty i Katarzyny w Kętach.

Renata Bożek, Zaślubiny w żydowskim okręgu metrykalnym Kęty. Elementy analizy demograficznej na podstawie księgi zaślubin z lat 1877-1931.