Historia
17 marca minęło 308 lat od śmierci Janosika – najsłynniejszego zbójnika. A czy wiecie, że w Węgierskiej Górce również grasowali zbójnicy?
Skrócony przegląd postaci i dziejów zbójnictwa na Żywiecczyźnie stanowi znana wszystkim mieszkańcom gminy Węgierska Górka Aleja Zbójników, która powstała w ramach Pleneru Rzeźbiarskiego w 2009 roku. Wykonana została przez rzeźbiarzy: Franciszka Piecha z Dębieńska, Edmunda Szpanowskiego z Sierpca, Tadeusza Gołucha z Węgierskiej Górki, Stanisława Panfila z Mogilna, Marka Czekalskiego z Tychów, Zygmunta Kędzierskiego z Borów Tucholskich oraz Janusza Wędzicha z Wlkowic.
Wzdłuż alei widnieje 6 rzeźb, a rozpoczyna ją rzeźba dwóch postaci: księcia węgierskiego oraz góralki, nawiązując w ten sposób do historii Węgierskiej Górki i początków osadnictwa na tych terenach. Aleja odnosi się do podań, legend i przekazów ustnych przedstawiających zbójowanie jako trwały element lokalnej kultury wpływający na kształtowanie się życia społecznego, religijnego, prawodawstwa, a także folkloru i tradycji, które dziedziczymy po poprzednich pokoleniach.
Do najsłynniejszych beskidzkich zbójników należą mi. Józef Baczyński, Sebastian Bury, Mateusz Klimczok, Wojtek Klimczok, Ondraszek, Portasz Martn, Jerzy Fiedor, Kuba Cyganik.
Zdjęcie: OPG Węgierska Górka