Historia

Obrona Węgierskiej Górki była jednym z najważniejszym etapów II Wojny Światowej na południu Polski. Nic więc dziwnego, że tę malowniczą miejscowość odwiedził Bogusław Wołoszańki- najbardziej rozpoznawalny dziennikarz historyczny w Polsce.

Bogusław Wołoszański jest twórcą ponad 1000 programów z serii „Sensacje XX wieku”, oraz takich tytułów jak „Punkt krytyczny”, „Archiwum XX wieku”, czy „ To jest historia”. Jego programy, emitowane na różnych programach telewizyjnych, od lat cieszą się dużą popularnością. Przez lata niestrudzenie przemierzał Polskę, by przedstawić swoim widzom historię naszego kraju. W tym samym celu odwiedził Węgierską Górkę, zachęcając do zwiedzenia fortów i poznania historii bohaterskiej obrony tej miejscowości. Filmik można w całości obejrzeć w serwisie internetowych „Youtube”.

A że tę historię warto poznać jest sprawą oczywistą. Fortów w Węgierskiej Górce w dniach 2-3 września 1939 roku przed 7 Niemiecką Dywizją Piechoty broniło zaledwie 69 żołnierzy polskich żołnierzy, stacjonujących w pięciu schronach. Mimo tak skąpych sił, obrońcy byli w stanie zadać Niemcom duże straty i znacznie opóźnić ich dalszą ofensywę w głąb Polski. Obrońcy Węgierskiej Górki obsadzili pięć schronów przeciwpiechotnych „Waligóra”, „Wąwóz”, „Wędrowiec”, „Włóczęga”, oraz „Wyrwidąb”. Załoga „Waligóry”. Szacuje się, że w wyniku działań zbrojnych zginęło około 200 nazistowskich żołnierzy, a kolejne 300 odniosło ranny. Dla porównania warto przytoczyć straty po stronie polskiej- w czasie walk śmierć poniosło 11 żołnierzy, 20 zostało rannych, a 7 już po kapitulacji zamordowali Niemcy. Bohaterska obrona Węgierskiej Górki miała ogromne znaczenie dla dalszego przebiegu kampanii obronnej na południu Polski. Zatrzymanie Niemców pozwoliło na wycofanie i przeorganizowanie jednostek w Żywcu.

Węgierska Górka od dawna ma status symbolu. Nie przypadkowo określa się ją mianem „Westerplatte Południa”. Jak mówi Bogusław Wołoszański „ Jeśli chcemy poznać historię II wojny Światowej, to trzeba tu przyjechać”. Niech te słowa będą najlepszym podsumowaniem wizyty znanego dziennikarza w Węgierskiej Górce. Bo historię bohaterskiej obrony tej miejscowości wypadałoby znać, zwłaszcza gdy mieszka się w Powiecie Żywieckim, tak blisko miejsca, gdzie miała miejsce ta bitwa.

Autor: Adrian Hulbój