Historia

Kilka lat temu w gminie Ujosły realizowany był projekt transgraniczny "Na szklanym szlaku". W jego efekcie w miejscowości powstało 8 km szlaku wraz z jego opracowaniem. Celem projektu było zachowanie dziedzictwa kulturowego związanego z dawnymi właścicielami tych ziem -  dynastią Habsburgów, po których pozostały na pograniczu polsko-słowackim materialne i niematerialne ślady ich działalności.

"Szklany szlak" rozpoczyna się od przystanku przy Starej Leśniczówce, która zwana jest także Starym Dworem. Leśniczówka znajduje się w Złatnej i została wybudowana w 1876 roku jako jedna z inwestycji Habsburgów. Złatna położona jest w Beskidzie Żywieckim, w gminie Ujsoły, u stóp Lipowskiego Wierchu. Budynek Leśniczówki był kiedyś Siedzibą Zarządu Dóbr Żywieckich. Habsburgowie prowadzili w Beskidach gospodarkę leśną. W tym też celu sprowadzili w te tereny czeskich, morawskich i austriackich leśników. Leśniczówka w Złatnej została wybudowana z drewna modrzewiowego według projektu Karola Pietschki. Budynek ułożony jest na wysokiej podmurówce z kamienia. Warto dodać, że charakteryzuje się ciekawym i bogatym zdobnictwem regionalnym, a także znajduje się na "Szlaku Drewnianej Architektury". 

Projekt Leśniczówki w Złatnej powstał już w 1853 roku. Budynek wybudowano w 1876 roku, mieszkać w nim mieli urzędnicy leśni. Charakterystyczny dla budynku jest ganek, który biegnie wokół całej konstrukcji. Budynek ozdobiony jest drewnianym zdobnictwem, które nawiązuje do wzorów z rejonów alpejskich. Do budynku prowadzą szerokie schody, w korytarzu znajduje się wejście do kancelarii oraz do pokoi mieszkalnych. Za dużym dziedzińcem gospodarczym znajduje się oddzielny budynek inwentarski ze strychem. 

Źródło: Publikacja "Na szklanym szlaku" / Projekt leśniczówki autorstwa Karola Pietschki udostępniony przez Archiwum Państwowe w Katowicach o/Bielsko-Biała 

Przed Leśniczówka w Złatnej znajduje się obszerny dziedziniec. Obok budynku rośnie pięć lip, które są pomnikami przyrody. Ich wiek szacuje się na około 200 lat. 

Zdjęcie w ikonie: Publikacja "Na szklanym szlaku"