Kultura

 Dwa dni koncertów, kilkudziesięciu najlepszych polskich artystów i tysiące widzów podczas sobotniej transmisji w Internecie – za nami 14. finał trasy festiwalowej Męskie Granie. Na zakończenie sponsorowanego przez markę Żywiec projektu wystąpili m.in. Daria Zawiałow, Paktofonika: Retrospekcje, Ralph Kaminski i Męskie Granie Przestawia: Nosowska – Król. Niestety, ze względu na burzę, sobotnie koncerty musiały zostać skrócone.

 Jedyna trasa festiwalowa w Polsce z niespodziewanym finałem

 14. edycja Męskiego Grania przeszła właśnie do historii. W tym roku jedyna trasa festiwalowa w Polsce odwiedziła siedem miast, w których odbyło się w sumie ponad 140 koncertów. Te 14 dni koncertowych to miesiące przygotowań, ustaleń i tysiące godzin pracy. O to, by Męskie Granie wciąż mogło kreować polską scenę muzyczną i zachwycać publiczność niebanalnymi artystycznymi projektami dba kilkusetosobowa ekipa – od artystów, przez event managerów, realizatorów obrazu i dźwięku, aż po dział komunikacji, social mediów i zespół HoReCa. To dzięki ich zaangażowaniu powstaje wydarzenie, na którym już od 2010 roku każdego lata bawią się tysiące fanów najlepszej polskiej muzyki.

 Dwa dni, dwie sceny

 Męskie Granie słynie z muzycznego eklektyzmu, a na scenach projektu można usłyszeć niezwykle zróżnicowany program artystyczny. Podobnie było podczas wielkiego finału w Żywcu. W piątek na Scenie Głównej zagrali: Rat Kru x Kombii, Piotr Zioła, Kacperczyk, Maria Peszek, do której dołączyła Mery Spolsky, a także Brodka oraz stworzony z myślą o tegorocznej trasie format Męskie Granie Przestawia. Podczas tej edycji odpowiadali za niego Nosowska i Król, którzy wspólnie z Michałem Fox Królem przygotowali absolutnie wyjątkowy program na piątkowe wieczory. Muzycy udowodnili, że są mistrzami zabawy konwencją, grając nie tylko swoje utwory jak m.in. „Te smaki i zapachy” czy „Ja pas!”, ale także poprzednie single Męskiego Grania, a nawet… cover Nirvany oraz „Szklanki” Young Leosi. Wiele emocji czekało w piątek także na Scenie Ż, na której zaprezentowali się: Potock, Faustyna Maciejczuk, Holden, Błoto: Hip Hop Special, Kuban, Mery Spolsky i The Dumplings.

 Publiczność doskonale bawiła się również podczas sobotniego wielkiego finału. Tego dnia na Scenie Ż wystąpili: Nita, LXS feat. Oskar83, Wojtek Sokół, Musiałowski, Dawid Tyszkowski i Kaśka Sochacka. Na Scenie Głównej zaprezentowali się: projekt Beztrosko: Zalia, Dominika Płonka, Julia Rocka, Julia Pośnik, Frank Leen, Ignacy, Lackluster, a także Ralph Kaminski, Paktofonika: Retrospekcje, Mrozu, z którym gościnnie wystąpili Daria Zawiałow i Vito Bambino oraz Daria Zawiałow. Niestety, ze względu na warunki pogodowe po raz ostatni nie mogła wystąpić na żywo Męskie Granie Orkiestra, przez wielu uznawana za jedną z najlepszych w historii trasy. W tym roku w jej składzie znaleźli się: Igo, Mrozu, Vito Bambino oraz Bartek Królik, Marek Piotrowski, Adam Bieranowski, Jerzy Markuszewski, Bogusz Wekka, Kacper Sędek, Artur Twarowski, Jakub Jaworski, Michał Szafraniec, Przemek Kostrzewa, Marcin Gańko, Ola Nowak, Jusia Jarzębińska, Martyna Szczepaniak i Aleksandra Piśniak „Udoo”. Jak co roku, finałowy koncert w Żywcu fani Męskiego Grania mogli oglądać w Internecie na oficjalnych kanałach projektu. Męskie Granie tradycyjnie już zakończyło się w ostatni wakacyjny weekend, ale 17 listopada odbędzie się premiera płyty z tegorocznej trasy.

 Partnerem płatności jest BLIK.

Partnerem technologicznym trasy Męskie Granie 2023 jest PLUS.


***

Żywiec to jedna z wiodących marek piwnych na polskim rynku. O silnej pozycji Żywca decydują najwyższa jakość podkreślana w każdym obszarze prowadzonych działań i przywiązanie do tradycyjnej receptury – Żywiec powstaje wyłącznie z 3 składników: słodu jęczmiennego, chmielu i krystalicznie czystej górskiej wody, według receptury stworzonej przez browarników z Arcyksiążęcego Browaru w Żywcu. W 2006 roku w hołdzie Żywcowi powstało muzeum, którego podwoje corocznie odwiedza ponad 100 tys. gości. Marka sponsoruje szereg przedsięwzięć artystycznych, m.in. cieszącą się olbrzymim zainteresowaniem trasę koncertową Męskie Granie. Symbol piwa, tzw. tańcząca para, to jeden z najbardziej rozpoznawalnych i zarazem najbardziej wartościowych znaków firmowych na polskim rynku. W 2021 i 2022 roku marka Żywiec wybrana została TOP Marką Roku. W 2022 roku Żywiec został uznany najlepszą piwną marką w Polsce wg magazynu Forbes.

 Grupa Żywiec to jeden z czołowych producentów piwa w Polsce oraz lider w innowacyjnych segmentach piwa. Firma warzy piwo w Arcyksiążęcym Browarze w Żywcu, Browarze Warka, Browarze Leżajsk, Browarze Elbląg, Browarze Namysłów. Do najsilniejszych marek spółki obok Żywca należą Heineken, Desperados, Warka i Tatra. Ważną część oferty Grupy Żywiec stanowią piwa regionalne: Królewskie, Leżajsk, Specjal, Namysłów i Brackie. Grupa Żywiec jest także liderem rynkowym segmentu piw bezalkoholowych (Żywiec 0,0%, Heineken 0.0%, Warka Radler 0,0%). Firma powiązana jest z Grupą HEINEKEN. Więcej informacji o firmie: www.grupazywiec.pl