Kultura

Za nami 50. Ogólnopolski i 26. Międzynarodowy Narciarski Rajd Chłopski. Organizatorzy zadbali o to, by nikt się nie nudził, ponieważ program wydarzenia był bardzo ciekawy i skierowany zarówno do dzieci, młodzieży, jak i dorosłych. 

Hasło rajdowe do lat brzmi: „Takiego rajdu nie najdziecie nika, co by były narty, taniec i muzyka” i w tym roku nie zabrakło niczego, pomimo, że warunki atmosferyczne nie były zbyt sprzyjające. 

Warto zaznaczyć, że pierwszy rajd odbył się w 1954 roku. Na początku miał charakter typowo ludowego święta, w trakcie którego prezentowano dorobek kulturalny poszczególnych lokalnych społeczności. Rywalizowano przede wszystkim w narciarstwie biegowym. Rajd przybrał od 1972 roku charakter ogólnopolski, natomiast w 1993 rozegrano piętnastokilometrowy bieg narciarski ze słowackiej przygranicznej miejscowości Skalité do Zwardonia, dlatego też  rajd stał się imprezą o charakterze międzynarodowym. Obecnie podczas rajdu możemy uczestniczyć w wielu kulturalnych wydarzeniach, jak koncerty czy wystawy. Od 2013 roku podczas Rajdu Chłopskiego odbywa się Otwarty Zimowy Bieg „Wilcze Gronie”. 

Podczas tegorocznego Rajdu nie zabrakło niczego. Mogliśmy podziwiać wspaniały korowód, które przeszedł przez centrum Rajczy, kibicować zawodnikom podczas biegu Wilcze Gronie czy zawodnikom podczas niedzielnych zmagań w Zwardoniu w biegu narciarskim przebierańców czy w zjeździe na byle cym. Podczas trwania rajdu odbywały się w Centrum Kultury w Rajczy liczne koncerty kapel góralskich oraz zespołu Tabu i Teresy Werner. Zobaczcie zdjęcia z tego wydarzenia w galerii poniżej. 

Autor: KM