Kultura

Tradycyjnie każdego roku w Boże Ciało ulicami Żywca przechodziła procesja. Wierni przemierzali szlak pomiędzy kościołem pw. św. Floriana a żywiecką Konkatedrą. W tym roku z powodu epidemii koronawirusa, takiej procesji nie będzie. Jak w tym roku będą wyglądały obchody Bożego Ciałą w Żywcu?

Jak informują nasi duchowni*:

Konkatedra pw. NNMP w Żywcu
W czwartek będziemy przeżywać Uroczystość Bożego Ciała. Porządek Mszy Św. jak w każdą niedzielę. Nie będzie tradycyjnego przejścia z Najświętszym Sakramentem z naszego kościoła do parafii św. Floriana. Natomiast po Mszy św. o godz. 12.30 odbędzie się procesja z czterema stacjami wokół katedry z Najświętszym Sakramentem.

Kościół św. Floriana
W czwartek, 11 czerwca, obchodzimy uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. W tym dniu uczcimy też srebrny jubileusz Ks. Marka Studenskiego, wikariusza generalnego naszej diecezji. Msze święte w naszym kościele o godz. 6.00, 7.30, 9.00, 10.30, 12.00 i 18.00. Po każdej Mszy świętej udzielane będzie błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem. Po Mszy świętej o godz. 10.30 odprawimy Procesję Bożego Ciała wokół kościoła parafialnego. Na Procesji nie obowiązuje limit osób. Wszyscy uczestnicy muszą być w maseczkach, Procesję eucharystyczną wokół kościoła odprawiać będziemy przez całą oktawę Bożego Ciała po Mszy wieczornej.

Parafia Chrystusa Króla
W czwartek, 11 czerwca uroczystość Najświętszego Ciała i krwi Chrystusa zwane popularnie uroczystością Bożego Ciała. Procesja eucharystyczna do czterech ołtarzy ze względu na pandemię koronawirusa będzie wokół kościoła po Mszy św. o godz. 11.00. Zapraszamy dzieci przygotowujące się do I Komunii św. z rodzicami, dzieci sypiące kwiaty, ministrantów, lektorów, Asystę Żywiecką, Strażaków, panie niosące feretrony, panów niosących chorągwie i baldachim i parafian. Będzie też Miejska Orkiestra Dęta w strojach żywieckich. O przygotowanie ołtarzy prosimy grupy duszpasterskie działające przy parafii; Akcje Katolicką, III Zakon Karmelitański, Róże Różańcowe i mieszkańców ul. P. Skargi.

Parafia Miłosierdzia Bożego
We czwartek Uroczystość Bożego Ciała. Msze św. o godzinie 8.00., 9.30., 10.30. i o 17.00. Po Mszy św. o 10.30. tradycyjna procesja do 4 ołtarzy wokół kościoła. O wykonanie ołtarzy prosimy te same rejony co w roku ubiegłym. Do udziału w tej Mszy św. szczególnie zobowiązujemy kandydatów do bierzmowania oraz dzieci pierwszokomunijne. Dzieci pierwszokomunijne uczestniczą również w Oktawie Bożego Ciała. Zapraszamy dzieci i dziewczęta z klasy 3 do sypania kwiatów podczas procesji. Dla tych dzieci w środę po Mszy św. obowiązkowa próba sypania kwiatów. Podczas procesji prosimy o zachowanie bezpiecznej odległości. W Oktawie Bożego Ciała Msza św. z procesją o godz. 18.00. W niedzielę procesja po Mszy o 17.00. Na zakończenie Oktawy, poświęcenie wianków.

*Dane pochodzą ze stron internetowych naszych Parafii.

Źródło: FB Antoni Szlagor
Zdjęcie: Hieronim Woźniak