W czwartek, 13 sierpnia, o godz. 18 na profilu facebookowym Gminnej Biblioteki Publicznej w Lipowej, odbędzie się kolejne spotkanie autorskie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem gościem będzie legendarny Krzysztof Skiba, a rozmowa dotyczyć będzie jego biografii „Skiba. Ciągle na wolności”.
Dyskusyjny Klub Książki w Lipowej istnieje od kilku lat i gościł wiele znamienitych postaci, m.in. Jacka Fedorowicza, Macieja Orłosia, Jacka Żakowskiego, czy Marcina Mellera. W tym roku ze względu na pandemię jego działalność przeniosła się do sieci. Co miesiąc na profilu Gminnej Biblioteki Publicznej w Lipowej (
), bezpłatnie można obejrzeć spotkanie z innym autorem. W najbliższy czwartek rozmowa z Krzysztofem Skibą dotyczyć będzie jego niezwykłej biografii „Skiba. Ciągle na wolności”.Krzysztof Skiba w swojej autobiografii rozśmiesza, edukuje i puszcza oko do czytelnika, a przede wszystkim zabiera nas w niezwykłą podróż na backstage swojego życia. Opowiada o udanym dzieciństwie, działalności konspiracyjnej, więzieniu, do którego trafił w latach 80., kulisach działalności Big Cyca i polskiego show-biznesu, czy powstawaniu legendarnego Lalamido.
Jest rozrywkowo i politycznie. Latają kamienie i ulotki. Unosi się gaz nad niespokojnymi ulicami i na scenie podczas koncertu. Tysiące ludzi skanduje hasła na demonstracji przeciwko władzy, ale też świetnie bawią się, śpiewając przeboje Big Cyca.
Autobiografię łobuza czytajcie, jak chcecie, od początku, od środka lub wspak, bo kolejne rozdziały są jak puzzle, które ktoś porozrzucał na nie zawsze miękkim dywanie rock and rolla.
-----
>>>Skiba - osobnik, który był wolny, zanim zaczęło to być modne...
Bezkompromisowy i szczery, zwariowany i prześmiewczy, prawdziwy i poważny. Jego życie wydaje się być permanentnym happeningiem. Jaki naprawdę jest Krzysztof Skiba?
W pierwszej autobiografii rozśmiesza, edukuje i puszcza oko do czytelnika, a przede wszystkim zabiera nas w niezwykłą podróż na backstage swojego życia. Opowiada o udanym dzieciństwie, działalności konspiracyjnej, więzieniu, do którego trafił w latach 80., kulisach działalności Big Cyca i polskiego show biznesu czy powstawaniu legendarnego Lalamido. Jest rozrywkowo i politycznie. W powietrzu latają kamienie i ulotki. Unosi się gaz nad niespokojnymi ulicami i na scenie podczas koncertu. Tysiące ludzi skanduje hasła na demonstracji przeciwko władzy, ale też świetnie bawi się śpiewając przeboje Big Cyca. Krzysiek Skiba to po prostu człowiek niepokorny i wyłamujący się stereotypom.
„Skiba. Ciągle na wolności” zaskakuje, wzrusza, ale też prowokuje pokazując, że sztuka nie ma granic, a wolność, również artystyczna, jest jednym z najważniejszych zdobyczy naszej cywilizacji.
Dziennikarz muzyczny Leszek Gnoiński o książce "Skiba ciągle na wolności. Biografia łobuza". Wydawnictwo SQN Kraków 2018.<<<
Krzysztof SKIBA
Satyryk, felietonista, showman, radiowiec, wokalista rockowy, autor tekstów piosenek (m.in. Makumba, Dres, Świat według Kiepskich, Berlin Zachodni). Od ponad 30 lat występuje z zespołem Big Cyc, z którym nagrał 18 płyt (łączny nakład sprzedanych płyt to ponad 3 mln egzemplarzy) i z którym wystąpił na ponad czterech tysiącach koncertów.
W latach 80. organizator antysystemowych happeningów Pomarańczowej Alternatywy i działacz podziemnych ugrupowań antykomunistycznych (Ruch Społeczeństwa Alternatywnego, Ruch "Wolność i Pokój"). Walczył z komuną, gdyż jako student kulturoznawstwa i tak nie miał nic ciekawego do roboty. W wiezieniu siedział w celi razem z "wampirem z Krotoszyna", co jak podkreślają lekarze miało znaczny wpływ na jego osobowość. W 2013 roku odznaczony przez prezydenta RP (na wniosek IPN) krzyżem "Wolności i Solidarności".
Wraz z zespołem wielokrotnie otrzymywał Złote i Platynowe Płyty, co wreszcie przełożyło się na finanse i mógł sobie kupić nowe trampki. W 1990 otrzymał tytuł "najlepszego autora tekstów piosenek". W 2006 roku zaliczony przez tygodnik Polityka do grupy 10 najlepszych showmanów w Polsce. Wystąpił w pond 600 programach telewizyjnych. Po 1989 roku prowadził wiele programów rozrywkowych w TVP2 i telewizji Polsat (m.in. Lalamido, Podróże z żartem, Uwaga Hotel, Mini Szansa). Dubbingował filmy komediowe i podkładał głosy do gier komputerowych (m.in. Fallout 3). Przez lata z niechęcią publikował felietony w pismach takich jak CKM, Gazeta Wyborcza czy tygodnik Wprost.
Opublikował kilka książek m.in. zbiór felietonów "Skibą w Mur" (Wydawnictwo Zysk 2006), zbiór opowiadań satyrycznych "Opowiadania podwodne" (Wydawnictwo Zysk 2009) i książki o czasach PRL pt. "Artyści, wariaci, anarchiści" (Wydawnictwo NCK 2010) i "Komisariat naszym domem. Pomarańczowa historia" (Wydawnictwo NCK 2015).
Z entuzjazmem prezentował swoje satyryczne felietony, m.in. na antenie radiowej Jedynki, Radia Wawa i AntyRadia.
Niedawno nakładem wydawnictwa SQN z Krakowa ukazała się jego biografia pt. "Skiba ciągle na wolności. Autobiografia łobuza", która stała się sensacją w skupach makulatury.
Skiba okazuje się także sprawnym standuperem. Spektakl komediowy w stylu stand up comedy oparty na tej książce, wzbudza salwy śmiechu nie tylko na poligonach.