Cym co prowdziwse, tym urodziwse! - Dyktando Gwarowe

Cym co prowdziwse, tym urodziwse! - Dyktando Gwarowe
 Gwara to skarbnica wiedzy o przeszłości, nośnik kultury, tradycji i obyczajów. Dlatego też niezwykle ważne jest byśmy ją pielęgnowali i ocalali od zapomnienia.
Zakończono IX Dyktando Gwarowe „Nigdy nie zaginie górolskie godanie”, im. Renaty Madejczyk, w którym wzięło udział ponad 20 osób z terenu gminy Węgierska Górka, Milówka oraz Rajcza. Uczestnicy zmagali się z napisaniem dyktanda, które następnie musieli przetłumaczyć na język literacki. Mieli również za zadanie napisać definicje wyrazów i zwrotów gwarowych oraz przypisać nazwy do rysunków przedstawiających regionalne narzędzia. Tekst dyktanda przeczytała dla nas niezastąpiona Pani Jolanta Trzeciak.
W drugiej części, uczestnicy wygłaszali fragmenty prozy oraz poezji w języku gwarowym. Jury - w składzie: Barbara Brączek-Musur, Jadwiga Hutyra i Marcin Biegun - oceniało: autentyczność gwary, dobór tekstu do okoliczności (do tematu, osoby, stroju), ogólny wyraz artystyczny, interpretację tekstu, autentyczność stroju i ewentualnych rekwizytów. 
Zdjęcie: UG Węgierska Górka

Drukuj   E-mail