Kultura

Muzyka hip-hopowa w Żywcu rozkwita. Dlatego też mamy zaszczyt przedstawić Wam kolejny interesujący zespół działający na Żywiecczyźnie. Niedawno ukazała się ich nowa płyta pt. "Koronacja". Zawarli ze sobą pakt i dążą do wspólnego celu. O płycie, efekcie koronacji oraz o tym dlaczego szare nie jest kolorowe możecie dowiedzieć się czytając wywiad z zespołem Królestwo Dźwięków. Zapraszamy!

1. Panowie, Królestwo Dźwięków bo…?

Jeśli chodzi stricte o nazwę, to Królestwo Dźwięków dlatego, że każdego z nas na co dzień otaczają dźwięki, które dla nas są inspiracją, a większość ludzi nie zwraca zbytnio na nie uwagi.

2. Pytanie i może nieco banalne i standardowe, ale jak to się stało, że zajęliście się tworzeniem muzyki rap?

Wszystko zaczęło się od momentu gdy każdy z nas pierwszy raz zetknął się z tym rodzajem muzyki. Jako, że wcześniej się nie znaliśmy próbowaliśmy swoich sił, każdy z osobna, w domowych warunkach pisząc teksty.  Z czasem doszło do spotkania Mania z Blessem co doprowadziło do nagrania kilku wspólnych numerów po czym Bless poznał Mania ze swoim bratem ARsenem, który w tym czasie próbował własnych sił solowo. Wtedy, z inicjatywy ARsena, narodził się pomysł utworzenia wspólnego składu.

3. Czego słuchacie na co dzień, a czym się inspirujecie w tworzeniu Waszej muzyki?

Przede wszystkim na co dzień słuchamy muzyki rap ale nie zamykamy się tylko na jeden gatunek, gdyż każdą ambitną muzykę traktujemy jako swego rodzaju inspirację do naszej twórczości.

Wychodzimy z założenia, że wszystko co nas otacza może być dla nas inspiracją.


book_hiphop

4. W Waszych utworach mieszacie różne style, aby dojść do „efektu koronacji”? Jaki to efekt?

Zależy jak kto zinterpretuje pojęcie „efektu Koronacji”. Dla nas „Koronacja” oznacza wejście do gry.

5. Jak wygląda proces tworzenia utworów? Kto jest odpowiedzialny za teksty a kto za muzykę?

Proces powstawania utworów odbywa się zawsze jednakowo. Zazwyczaj zaczyna się od znalezienia podkładu muzycznego, najczęściej od producentów z całej polski i nie tylko, którzy zgodzą się na współprace, wspólnie dobieramy tematykę kawałka, a następnie każdy z nas pisze swój tekst indywidualnie interpretując go według swoich własnych przemyśleń.

6. Opowiedzcie więcej o Waszej płycie „Koronacja”. Jak została wydana, dlaczego taki tytuł i o czym traktują teksty?

„Koronacja” powstała w przeciągu kilku miesięcy, całość materiału została zrealizowana w NWW Studio u naszej zaprzyjaźnionej ekipy UNG a mixem i masteringiem zajął się ChiNa (RSJ Rodzina), za co chcemy im serdecznie podziękować. Tytuł „Koronacja” nawiązuje do tego, iż samo to słowo symbolizuje nadejście czegoś nowego, świeżego. Teksty są zróżnicowane, wielo tematyczne, ponieważ stawiamy na różnorodność. Dążymy do tego aby nasza twórczość była wybuchowa, tworzona z myślą o ludziach którzy lubią cięższe brzmienia jak i wzbudzające refleksje i zmuszające do przemyśleń.

królestwo

7. Jesteście już po premierze Waszego albumu, z jakimi opiniami na temat krążka spotykacie się wśród ludzi?

Nasza muzyka znalazła uznanie u bardzo dużej grupy ludzi, zarówno rówieśników jak i tych starszych słuchaczy wychowanych w czasach gdy Hip Hop w Polsce stawiał pierwsze kroki. Ogólnie płyta została przyjęta pozytywnie.

8. Macie już plany na kolejne eksploracje muzyczne?

Nie chcemy zbytnio wybiegać w przyszłość, możemy tylko zdradzić, że zaczynamy pracę nad nowym albumem. W między czasie będzie można usłyszeć solowy projekt Mania, który jest w trakcie realizacji.

9. W jednym z Waszych utworów śpiewacie „Zamach na odbiorcę nie puszczą tego rozgłośnie”. Jak myślicie dlaczego media odcinają się od hiphopu a puszczają wyłącznie pseudo pop i uproszczony rock?

Według nas, rap w Polsce nie cieszy się taką popularnością w mediach, gdyż często tematy poruszane przez raperów są „niewygodne” dla niektórych grup społecznych.

10. Czy hiphop jest wyłącznie domeną mężczyzn? Królów przeklętych, którzy podpisali z sobą pakt i dążą do wspólnego celu?

Według nas w hip hopie nie istnieje podział płci. Jesteśmy wszyscy jedną wielką rodziną i to jest najważniejsze. Muzyka ma wypływać prosto z serca i nie ma znaczenia czy mówi o tym kobieta czy mężczyzna.


hiphop2

11. Co bylibyście w stanie zrobić aby Wasza pasja do muzyki nie wygasła?

Ona nigdy nie wygaśnie, tego możemy być pewni już dziś.

12. Muzyka rap powinna zmuszać do myślenia czy bawić? Jak sądzicie?

Według nas powinna zmuszać do przemyśleń ale też powinna być formą rozrywki, aby każdy mógł odnaleźć w naszej twórczości coś dla siebie.

13. Jak oceniacie kondycję rapu w Żywcu?

Uważamy, że nasza lokalna scena hip hopowa jest na wysokim poziomie lecz chyba każdy zadaje sobie pytanie dlaczego jest tak niedoceniona jak w innych miastach… Dobrym przykładem na to, jak mocno w naszym regionie zakorzeniona jest kultura hip hop, są koncerty odbywające się w naszym mieście, które z roku na rok przyciągają coraz większą liczbę słuchaczy. Ma to wpływ na to, że w naszej okolicy pojawia się sporo nowych zawodników czego żywym przykładem jesteśmy my sami.

14. Czy rap pomaga zmieniać świat? Czy znaleźliście odpowiedź na pytanie dlaczego szare nie jest kolorowe?

Jesteśmy pewni, że tak! Młode pokolenie wsłuchując się w to co serwują im artyści, skłania ich do szerszej analizy życia i często służy jako przestroga przed popełnianiem błędów, które mogą odbić się na ich przyszłości.  Ponadto często z inicjatywy samych artystów organizowane są koncerty charytatywne mające na celu nieść pomoc tym którzy jej potrzebują. Dlaczego szare nie jest kolorowe? To pytanie jest skierowane do każdego z osobna a może wtedy gdy wszyscy znajdą na to odpowiedź, szare rzeczywiście stanie się kolorowe.

15. Kiedy i gdzie będzie można Was usłyszeć?

Ostatnio graliśmy 9 marca 2013r. w Miejskim Centrum Kultury w Żywcu na rzecz dzieci z autyzmem a następnie 19 kwietnia w tym samym miejscu zagramy support przed Miuoshem i Vixenem.

16. Kilka słów do czytelników ŻywiecInfo.pl

Na koniec chcielibyśmy podziękować wszystkim, którzy nas wspierają i dają nam motywacje do dalszych poczynań .  A dla czytelników, mamy nadzieję, że ten wywiad w pewien sposób przybliżył wam czym jest hip hop w naszych oczach i jak wiele znaczy  w naszym życiu. Pozdrawiamy cała ekipa Królestwa Dźwięków. Peace

17. Dzięki bardzo!

{youtube}Q-o6GaPla2A{/youtube}

Wywiad z zespołem Królestwo Dźwięków przeprowadziła Katarzyna Mołdysz.

Kopiowanie materiałów zabronione.